Požar Mafa, 2. studenoga 2020. Marte, Mafa
Požar je počeo 2. studenoga 2020. na području Mafa, Nigerija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 12 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.387 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 41. najveći u regiji Borno od 2016. (od 494 sa stranicom). 8. u državi Nigerija u 2020., od 150.
Usporedi s…
Prijedlozi: Marte · 2017Marte · 2017Marte · 2016Marte · 2018
- Opožarena površina
- 7.387ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 12dana
- 2. stu 2020. – 13. stu 2020.
- Pogođene općine
- 2
- područja lokalne uprave
- Počeo
- 2. stu
- 2020
- Toplinska žarišta
- 232
- u jednom žarištu: 111 MW
- Opasnost na početku
- 42
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 136MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 33 dana.
Ovo je područje već gorjelo
62 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 982 ha 2016., 3.013 ha 2017., 2.214 ha 2018., 863 ha 2019.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.595 ha koji su već izgorjeli.
- 1.411 ha Požar Marte, listopad 2017 ukupno 3.417 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.069 ha Požar Marte, siječanj 2017 ukupno 2.112 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 982 ha Požar Marte, studeni 2016 ukupno 2.101 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 538 ha Požar Marte, listopad 2018 ukupno 2.084 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
4.140 ha stigao 4. stu2,0 %
-
Mafa ovdje je počeo3.291 ha stigao 2. stu1,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 2,0 ha izgrađene površine i živjelo je oko 900 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2. stu | 33,8 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 3. stu | 35,0 °C | 23 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 4. stu | 36,1 °C | 20 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 5. stu | 35,2 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 6. stu | 33,4 °C | 19 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 7. stu | 32,9 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 8. stu | 33,7 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 9. stu | 33,6 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 10. stu | 33,6 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 11. stu | 34,2 °C | 24 % | 26 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 12. stu | 35,4 °C | 22 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 13. stu | 36,1 °C | 23 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 14. stu poslije | 35,5 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 15. stu poslije | 34,5 °C | 21 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 16. stu poslije | 33,7 °C | 22 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 17. stu poslije | 32,6 °C | 23 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 18. stu poslije | 32,5 °C | 23 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 19. stu poslije | 32,9 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 20. stu poslije | 33,3 °C | 22 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 21. stu poslije | 33,7 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 22. stu poslije | 34,8 °C | 22 % | 26 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 23. stu poslije | 35,5 °C | 22 % | 23 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 232Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 16.241 haMafa1. studenoga 2020. · 20 dana · 11 km daleko
- 12.460 haMafaveljača 2017 · 18 dana · 21 km daleko
- 10.469 haMafasiječanj 2023 · 16 dana · 23 km daleko
- 8.241 haMarteveljača 2021 · 3 dana · 27 km daleko
- 14.575 haNganzai17. listopada 2025. · 14 dana · 37 km daleko
- 9.310 haMafa20. listopada 2023. · 5 dana · 37 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mafa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 2. studenoga 2020. do 13. studenoga 2020. (12 dana). Perimetar ga datira od 3. studenoga 2020. do 9. studenoga 2020..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.387 hektara (73,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Marte (4.140 ha, 2,0 %); Mafa (3.291 ha, 1,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 36,1 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Nigerija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 9. studenoga 2020. → 13. studenoga 2020..
- Datum početka: 3. studenoga 2020. → 2. studenoga 2020..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 3. studenoga 2020. do 9. studenoga 2020.. 232 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.