Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Mad, ožujak 2023 Mad

Ugašen · zadnja detekcija 15. tra 2023. 06:57 UTC

Požar je počeo 23. ožujka 2023. na području Mad, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 24 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.501 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 48. najveći u regiji Vientiane od 2016. (od 69 sa stranicom). 157. u državi Laos u 2023., od 239.

Opožarena površina
2.501ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
24dana
23. ožu 2023. – 15. tra 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
23. ožu
2023
Toplinska žarišta
121
u jednom žarištu: 156 MW
Opasnost na početku
40
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
101MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 23. ožu15. tra
15. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

23. ožu 2023. · 15 MW · 3 25. ožu 2023. · 97 MW · 9 26. ožu 2023. · 82 MW · 10 28. ožu 2023. · 71 MW · 2 29. ožu 2023. · 1 MW · 1 30. ožu 2023. · 130 MW · 2 31. ožu 2023. · 29 MW · 7 1. tra 2023. · 45 MW · 3 2. tra 2023. · 9 MW · 2 3. tra 2023. · 998 MW · 34 4. tra 2023. · 140 MW · 18 5. tra 2023. · 123 MW · 17 6. tra 2023. · 4 MW · 2 8. tra 2023. · 6 MW · 2 9. tra 2023. · 17 MW · 1 11. tra 2023. · 41 MW · 5 12. tra 2023. · 5 MW · 2 15. tra 2023. · 3 MW · 1
23. ožu 29. ožu 3. tra 6. tra 12. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
39km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 23. tra.

Ovo je područje već gorjelo

85 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.541 ha 2016., 716 ha 2017., 893 ha 2018., 122 ha 2019., 1.311 ha 2020., 202 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.119 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,9 % površine koju ima Zagreb (25 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mad ovdje je počeo
    2.512 ha stigao 23. ožu
    1,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
23. ožu 38,5 °C 21 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
24. ožu 38,6 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. ožu 38,8 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. ožu 37,3 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
27. ožu 36,2 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 34
28. ožu 35,0 °C 42 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
29. ožu 33,8 °C 50 % 30 km/h 0,3 mm Visoka 26
30. ožu 34,3 °C 41 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 23
31. ožu 36,3 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 28
1. tra 36,8 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 30
2. tra 38,4 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
3. tra 38,3 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
4. tra 37,9 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
5. tra 38,2 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
6. tra 37,9 °C 27 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 36
7. tra 36,9 °C 33 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 36
8. tra 35,0 °C 48 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
9. tra 35,0 °C 43 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. tra 38,1 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 28
11. tra 39,4 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 32
12. tra 39,8 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. tra 38,5 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 35
14. tra 40,1 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 34
15. tra 40,1 °C 28 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. tra poslije 35,7 °C 47 % 31 km/h 0,4 mm Visoka 32
17. tra poslije 38,6 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 32
18. tra poslije 40,3 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 36
19. tra poslije 40,2 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
20. tra poslije 39,3 °C 35 % 32 km/h 0,6 mm Visoka 32
21. tra poslije 37,9 °C 37 % 28 km/h 0,2 mm Visoka 32
22. tra poslije 38,8 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 34
23. tra poslije 37,5 °C 33 % 26 km/h 1,0 mm Visoka 27

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 39,7 i najnižom vlagom od 21 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 21.

FWI na početku 39,7
Najniža vlaga 21 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Pakbeng, ožujak 2020
2.001 ha 16 dana FWI 40,6 Najniža vlaga 21 % udaljen 198 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,0 mm, 12. tra.

Kako su završili

9 dana
medijan trajanja
2.019 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 17 od 21)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (2.501 ha prema medijanu od 2.019 ha) i trajao 24 dana (medijan: 9 dana).

Kod 4 od 21 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,0 mmprva kiša
23. tra8 dana nakon kraja
39km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 15. tra, a 23. tra palo je 1,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 17 od 21, s medijanom od 2,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 16. ožu 2023.
Poslije · 22. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 987 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 559: 37 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5987 µg/m³
Dana iznad smjernice29 dana
PM101.412 µg/m³
Optička debljina4,13
21. ožu27. ožu2. tra8. tra14. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 121Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mad?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 23. ožujka 2023. do 15. travnja 2023. (24 dana). Perimetar ga datira od 29. ožujka 2023. do 8. travnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.501 hektara (25,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mad (2.512 ha, 1,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,1 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 39 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 21. Medijan trajanja bio je 9 dana, a medijan površine 2.019 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 4 od 21 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 29. ožujka 2023. do 8. travnja 2023.. 121 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.