Požar Mackenzie County, rujan 2022 Mackenzie County
Požar je počeo 19. rujna 2022. na području Mackenzie County, Kanada, a sateliti su ga vidjeli kako gori 25 dana. Kanadski sustav CWFIS (Natural Resources Canada) izmjerio je na satelitskoj snimci službeni opožareni perimetar od 2.168 hektara, raspoređen na jednu popisnu poddiviziju.
To je 163. najveći u regiji Alberta od 2016. (od 243 sa stranicom). 119. u državi Kanada u 2022., od 197.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 2.168ha
- službeni perimetar (CWFIS)
- Trajanje
- 25dana
- 19. ruj 2022. – 13. lis 2022.
- Pogođene popisne poddivizije
- 1
- općina
- Počeo
- 19. ruj
- 2022
- Toplinska žarišta
- 318
- u jednom žarištu: 408 MW
- Opasnost na početku
- 0
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 195MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 21. lis.
Ovo je područje već gorjelo
0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2 ha 2021..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj popisnoj poddiviziji
-
Mackenzie County ovdje je počeo2.172 ha stigao 21. ruj0,0 %
Opožarena površina u svakoj popisnoj poddiviziji, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19. ruj | 8,3 °C | 68 % | 39 km/h | 2,2 mm | Vrlo niska 0 |
| 20. ruj | 12,5 °C | 42 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 2 |
| 21. ruj | 15,8 °C | 44 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 22. ruj | 20,1 °C | 40 % | 27 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 23. ruj | 12,4 °C | 34 % | 52 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 24. ruj | 11,8 °C | 41 % | 59 km/h | 0,3 mm | Umjerena 13 |
| 25. ruj | 10,6 °C | 49 % | 20 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 26. ruj | 15,0 °C | 42 % | 25 km/h | 2,0 mm | Vrlo niska 2 |
| 27. ruj | 21,0 °C | 47 % | 32 km/h | 0,9 mm | Vrlo niska 5 |
| 28. ruj | 20,5 °C | 39 % | 36 km/h | 0,1 mm | Niska 10 |
| 29. ruj | 7,6 °C | 54 % | 32 km/h | 0,1 mm | Niska 8 |
| 30. ruj | 14,7 °C | 63 % | 25 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 1. lis | 17,6 °C | 57 % | 39 km/h | 0,1 mm | Niska 9 |
| 2. lis | 13,2 °C | 35 % | 46 km/h | 0,0 mm | Umjerena 13 |
| 3. lis | 12,3 °C | 36 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 4. lis | 11,0 °C | 44 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niska 11 |
| 5. lis | 6,3 °C | 52 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 6. lis | 11,1 °C | 62 % | 39 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 7. lis | 13,1 °C | 52 % | 34 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 8. lis | 11,5 °C | 58 % | 21 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 9. lis | 15,3 °C | 40 % | 28 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 10. lis | 9,3 °C | 40 % | 48 km/h | 0,9 mm | Niska 9 |
| 11. lis | 3,5 °C | 42 % | 73 km/h | 0,0 mm | Umjerena 15 |
| 12. lis | 2,9 °C | 30 % | 52 km/h | 0,0 mm | Umjerena 13 |
| 13. lis | 6,3 °C | 47 % | 18 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 14. lis poslije | 5,9 °C | 53 % | 45 km/h | 0,1 mm | Umjerena 12 |
| 15. lis poslije | −2,3 °C | 58 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 16. lis poslije | 4,9 °C | 47 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 17. lis poslije | 13,0 °C | 41 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 18. lis poslije | 16,1 °C | 38 % | 28 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 19. lis poslije | 11,4 °C | 56 % | 45 km/h | 0,3 mm | Umjerena 13 |
| 20. lis poslije | 8,9 °C | 50 % | 49 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
| 21. lis poslije | 1,4 °C | 83 % | 13 km/h | 2,1 mm | Vrlo niska 1 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus10. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 782 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 125: 8,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 318Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mackenzie County?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 19. rujna 2022. do 13. listopada 2022. (25 dana). Perimetar ga datira od 19. rujna 2022. do 12. listopada 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Službeni perimetar koji je izmjerio CWFIS (Natural Resources Canada) ima 2.168 hektara (21,7 km²). Druge bilance, poput onih pokrajinskih agencija, mogu dati malo drukčije brojke.
- Koje su popisne poddivizije gorjele?
- Požar je ušao samo u Mackenzie County (2.172 ha, 0,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 21,0 °C, najniža vlaga od 30 % i udari vjetra od 73 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 15, razred Umjerena.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz službenog opožarenog perimetra CWFIS-a (NBAC, Natural Resources Canada) ili, za tekuću sezonu i dok ga NBAC ne objavi, iz perimetra koji rekonstruira GWIS (Copernicus); iz toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kanada. Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- CIFFC · Canadian Interagency Forest Fire Centre ↗
- CWFIS · Canadian Wildland Fire Information System ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: NBAC (kanadsko Ministarstvo prirodnih resursa), službeni.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 19. rujna 2022. do 12. listopada 2022.. 318 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar je službeni: potječe iz National Burned Area Composite (NBAC) sustava Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), pri Natural Resources Canada, koji ga mjeri na satelitskim snimkama i objavljuje pod licencom Open Government Licence – Canada. Dok NBAC ne objavi tekuću sezonu, ovogodišnji požari imaju perimetar koji GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) rekonstruira iz toplinskih žarišta i koji je približan. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice popisnih poddivizija potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po popisnoj poddiviziji WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.