Preskoči na sadržaj
worldfires
MM · Mjanmar · →

Požar Mabein, travanj 2023 Mabein

Ugašen · zadnja detekcija 20. tra 2023. 07:05 UTC

Požar je počeo 5. travnja 2023. na području Mabein, Mjanmar, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.929 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 160. najveći u regiji Shan od 2016. (od 806 sa stranicom). 51. u državi Mjanmar u 2023., od 240.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (26,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…
Opožarena površina
4.929ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
5. tra 2023. – 21. tra 2023.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
5. tra
2023
Toplinska žarišta
244
u jednom žarištu: 26 MW
Opasnost na početku
32
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
63MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. tra21. tra
20. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. tra 2023. · 15 MW · 4 6. tra 2023. · 10 MW · 5 7. tra 2023. · 16 MW · 9 8. tra 2023. · 48 MW · 15 9. tra 2023. · 56 MW · 18 10. tra 2023. · 310 MW · 69 11. tra 2023. · 224 MW · 51 12. tra 2023. · 24 MW · 10 13. tra 2023. · 27 MW · 4 14. tra 2023. · 50 MW · 13 15. tra 2023. · 4 MW · 1 16. tra 2023. · 149 MW · 30 17. tra 2023. · 12 MW · 3 18. tra 2023. · 6 MW · 3 19. tra 2023. · 14 MW · 4 20. tra 2023. · 37 MW · 5
5. tra 8. tra 10. tra 11. tra 14. tra 17. tra 20. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

39°najviša
46km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,7 mm 1. svi.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 7,7 % površine koju ima Zagreb (49 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mabein ovdje je počeo
    4.942 ha stigao 5. tra
    1,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. tra 33,4 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
6. tra 33,8 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 31
7. tra 36,2 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
8. tra 37,2 °C 22 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
9. tra 36,4 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
10. tra 37,2 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
11. tra 37,2 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 38
12. tra 37,0 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
13. tra 37,4 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
14. tra 37,7 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
15. tra 39,4 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
16. tra 38,5 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
17. tra 39,3 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. tra 38,6 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
19. tra 39,4 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
20. tra 38,7 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
21. tra 37,8 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
22. tra poslije 34,8 °C 36 % 36 km/h 0,1 mm Visoka 34
23. tra poslije 34,7 °C 37 % 34 km/h 0,1 mm Visoka 33
24. tra poslije 35,0 °C 33 % 34 km/h 0,4 mm Visoka 33
25. tra poslije 36,7 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
26. tra poslije 37,1 °C 27 % 35 km/h 0,3 mm Visoka 35
27. tra poslije 36,9 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
28. tra poslije 37,6 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 37
29. tra poslije 36,8 °C 29 % 35 km/h 0,2 mm Visoka 35
30. tra poslije 34,2 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 33
1. svi poslije 35,1 °C 36 % 30 km/h 1,7 mm Umjerena 19

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. ožu 2023.
Poslije · 28. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 113 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 75: 5,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5113 µg/m³
Dana iznad smjernice19 dana
PM10162 µg/m³
Optička debljina1,43
45678910111213141516171819202122
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 244Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mjanmar ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mabein?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. travnja 2023. do 21. travnja 2023. (17 dana). Perimetar ga datira od 6. travnja 2023. do 19. travnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.929 hektara (49,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mabein (4.942 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,4 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mjanmar (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 19. travnja 2023. → 21. travnja 2023..
  2. Datum početka: 6. travnja 2023. → 5. travnja 2023..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. travnja 2023. do 19. travnja 2023.. 244 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.