Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Luwingu, 8. kolovoza 2026. Luwingu

Ugašen · zadnja detekcija 28. kol 2026. 12:21 UTC

Požar je počeo 8. kolovoza 2026. na području Luwingu, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.183 hektara, raspoređen na jednu općinu.

131. u državi Zambija u 2026., od 619.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
7.183ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
8. kol 2026. – 27. kol 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
8. kol
2026
Toplinska žarišta
166
u jednom žarištu: 50 MW
Opasnost na početku
26
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
84MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. kol27. kol
28. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. kol 2026. · 75 MW · 6 10. kol 2026. · 18 MW · 1 11. kol 2026. · 26 MW · 3 13. kol 2026. · 6 MW · 2 14. kol 2026. · 10 MW · 3 15. kol 2026. · 29 MW · 4 16. kol 2026. · 326 MW · 53 17. kol 2026. · 378 MW · 27 19. kol 2026. · 150 MW · 17 20. kol 2026. · 80 MW · 6 21. kol 2026. · 58 MW · 5 22. kol 2026. · 32 MW · 5 24. kol 2026. · 125 MW · 17 25. kol 2026. · 34 MW · 6 26. kol 2026. · 29 MW · 3 27. kol 2026. · 37 MW · 6 28. kol 2026. · 10 MW · 2
8. kol 14. kol 17. kol 24. kol 28. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
45km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

80 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.189 ha 2016., 737 ha 2017., 549 ha 2018., 583 ha 2019., 885 ha 2020., 2.347 ha 2022., 2.131 ha 2024., 1.513 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.725 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 11 % površine koju ima Zagreb (72 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Luwingu ovdje je počeo
    7.230 ha stigao 8. kol
    1,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina4,5 ha
Stanovnici≈ 500

Unutar opsega bilo je oko 4,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 500 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. kol 27,2 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 26
9. kol 27,4 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 24
10. kol 29,4 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. kol 29,7 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 30
12. kol 29,2 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
13. kol 26,4 °C 41 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. kol 24,7 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 32
15. kol 24,8 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 28
16. kol 25,1 °C 33 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 27
17. kol 26,0 °C 30 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 27
18. kol 26,6 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 31
19. kol 26,5 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
20. kol 26,5 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
21. kol 26,9 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
22. kol 28,3 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 33
23. kol 27,5 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 29
24. kol 28,8 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
25. kol 27,9 °C 40 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 30
26. kol 29,0 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
27. kol 28,9 °C 37 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 34
28. kol poslije 27,9 °C 36 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 35
29. kol poslije 28,5 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 33
30. kol poslije 29,2 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 33
31. kol poslije 29,5 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 33
1. ruj poslije 29,3 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 33
2. ruj poslije 29,4 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
3. ruj poslije 30,0 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
4. ruj poslije 31,9 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
5. ruj poslije 29,9 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 33
6. ruj poslije 29,9 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 35

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. kol 2026.
Poslije · 3. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

20. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 132 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 62: 4,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5132 µg/m³
Dana iznad smjernice20 dana
PM10134 µg/m³
Optička debljina0,97
6. kol11. kol16. kol21. kol26. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 166Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Luwingu?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. kolovoza 2026. do 27. kolovoza 2026. (20 dana). Perimetar ga datira od 15. kolovoza 2026. do 20. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.183 hektara (71,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Luwingu (7.230 ha, 1,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,7 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 34, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 20. kolovoza 2026. → 27. kolovoza 2026..
  2. Datum početka: 15. kolovoza 2026. → 8. kolovoza 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 15. kolovoza 2026. do 20. kolovoza 2026.. 166 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.