Preskoči na sadržaj
worldfires
KH · Kambodža · –

Požar Lumphat, siječanj 2019 Lumphat

Ugašen · zadnja detekcija 18. sij 2019. 05:38 UTC

Požar je počeo 2. siječnja 2019. na području Lumphat, Kambodža, a sateliti su ga vidjeli kako gori 16 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.860 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 11. najveći u regiji Ratanakiri od 2016. (od 62 sa stranicom). 15. u državi Kambodža u 2019., od 65.

Opožarena površina
3.860ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
16dana
2. sij 2019. – 17. sij 2019.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
2. sij
2019
Toplinska žarišta
217
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
25
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
91MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. sij17. sij
18. sij 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. sij 2019. · 6 MW · 3 3. sij 2019. · 27 MW · 2 4. sij 2019. · 29 MW · 9 5. sij 2019. · 174 MW · 18 6. sij 2019. · 76 MW · 19 7. sij 2019. · 197 MW · 32 8. sij 2019. · 8 MW · 3 9. sij 2019. · 135 MW · 20 10. sij 2019. · 32 MW · 9 11. sij 2019. · 59 MW · 14 12. sij 2019. · 158 MW · 21 13. sij 2019. · 336 MW · 28 14. sij 2019. · 118 MW · 24 15. sij 2019. · 81 MW · 12 17. sij 2019. · 10 MW · 2 18. sij 2019. · 12 MW · 1
2. sij 6. sij 10. sij 13. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
58km/h · najjači udar
27%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6 % površine koju ima Zagreb (39 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Lumphat ovdje je počeo
    3.884 ha
    2,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
2. sij 33,1 °C 38 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 25
3. sij 33,1 °C 42 % 53 km/h 0,0 mm Visoka 28
4. sij 31,8 °C 47 % 58 km/h 0,0 mm Visoka 28
5. sij 35,6 °C 34 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 29
6. sij 33,5 °C 42 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 30
7. sij 35,1 °C 36 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 29
8. sij 32,8 °C 45 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 27
9. sij 35,4 °C 32 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 30
10. sij 34,9 °C 36 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 31
11. sij 35,7 °C 33 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 31
12. sij 35,5 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 32
13. sij 35,7 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. sij 35,8 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
15. sij 36,2 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 38
16. sij 34,2 °C 38 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 32
17. sij 32,7 °C 41 % 50 km/h 0,1 mm Visoka 34
18. sij poslije 34,5 °C 29 % 55 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
19. sij poslije 35,4 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 34
20. sij poslije 36,0 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 36
21. sij poslije 35,7 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
22. sij poslije 34,0 °C 31 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
23. sij poslije 33,9 °C 27 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
24. sij poslije 32,6 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. sij poslije 34,1 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
26. sij poslije 34,4 °C 28 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
27. sij poslije 33,8 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 25,2 i najnižom vlagom od 38 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 25,2
Najniža vlaga 38 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Buon Don, siječanj 2016
1.234 ha 6 dana FWI 24,9 Najniža vlaga 38 % udaljen 82 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

8 dana
medijan trajanja
2.135 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 4 od 16)

Bio je 1,8 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 16 dana (medijan: 8 dana).

Nijedan od 16 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
58km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. sij, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 4 od 16, s medijanom od 2,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. pro 2018.
Poslije · 24. sij 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kambodža

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Lumphat?
GWIS (Copernicus) ga datira između 2. siječnja 2019. i 17. siječnja 2019.: 16 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.860 hektara (38,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Lumphat (3.884 ha, 2,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,2 °C, najniža vlaga od 27 % i udari vjetra od 58 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kambodža (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 8 dana, a medijan površine 2.135 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 16 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 4 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 24. siječnja 2019. → 17. siječnja 2019..
  2. Datum početka: 26. prosinca 2018. → 2. siječnja 2019..
  3. Posljednji dan s vatrom: 17. siječnja 2019. → 24. siječnja 2019..
  4. Datum početka: 2. siječnja 2019. → 26. prosinca 2018..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.