Preskoči na sadržaj
worldfires
UA · Ukrajina · –

Požar Luhyny, kolovoz 2024 Лугинський район · Luhyny

Ugašen · zadnja detekcija 28. kol 2024. 12:15 UTC

Požar je počeo 26. kolovoza 2024. na području općine Luhyny, Ukrajina, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 182 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 108. najveći u regiji Zhytomyr Oblast od 2016. (od 179 sa stranicom). 1082. u državi Ukrajina u 2024., od 2092.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (17,7 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
182ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
26. kol 2024. – 28. kol 2024.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
26. kol
2024
Toplinska žarišta
6
u jednom žarištu: 18 MW
Opasnost na početku
35
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
12MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 26. kol28. kol
28. kol 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

26. kol 2024. · 18 MW · 1 27. kol 2024. · 3 MW · 1 28. kol 2024. · 14 MW · 4
26. kol 27. kol 28. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
37km/h · najjači udar
29%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 16 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Luhyny Лугинський район 16.321 stan. · 8,2 km od središta ovdje je počeo
    181 ha stigao 26. kol
    0,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja47 %
  • Ostala prirodna područja29 %
  • Mješovite šume24 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
26. kol 32,4 °C 32 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 35
27. kol 31,9 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 38
28. kol 31,6 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
29. kol poslije 31,4 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
30. kol poslije 30,8 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
31. kol poslije 31,3 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 37
1. ruj poslije 30,3 °C 33 % 31 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 43
2. ruj poslije 27,3 °C 36 % 27 km/h 0,4 mm Visoka 32
3. ruj poslije 29,5 °C 38 % 28 km/h 0,1 mm Visoka 32
4. ruj poslije 28,4 °C 26 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
5. ruj poslije 27,3 °C 36 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
6. ruj poslije 26,6 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. ruj poslije 26,1 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 52

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 34,8 i najnižom vlagom od 32 %; prije toga: 16 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2020. počeli po takvom vremenu: 17.

FWI na početku 34,8
Najniža vlaga 32 %
Dani bez kiše 16
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Zviahel, rujan 2023
494 ha 4 dana FWI 31,3 Najniža vlaga 33 % udaljen 72 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
240 ha
medijan površine
6 %
prešli 1.000 ha
4,1 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 17)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (182 ha prema medijanu od 240 ha) i trajao 3 dana (medijan: 3 dana).

Kod 1 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,1 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
37km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 28. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 17, s medijanom od 4,1 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2020.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 19. kol 2024.
Poslije · 4. ruj 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. kolovoza 2024. je zrak uz požar dosegnuo 11 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,511 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1015 µg/m³
Optička debljina0,31
24. kol26. kol28. kol30. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 6Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Ukrajina

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Luhyny?
Copernicus ga datira između 26. kolovoza 2024. i 28. kolovoza 2024.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 182 hektara (1,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Luhyny (181 ha, 0,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Luhyny i zaustavila se 8,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,4 °C, najniža vlaga od 29 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Ukrajina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2020. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 17. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 240 ha; 6 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 1 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,1 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 101 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 101 · 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 6 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.