Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · –

Požar Luglon, kolovoz 2026 Luglon, Garein, Arengosse

Ugašen · zadnja detekcija 17. kol 2026. 01:20 UTC

Požar je počeo 13. kolovoza 2026. na području općine Luglon, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.803 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 2. najveći u regiji Landes od 2016. (od 13 sa stranicom). 7. u državi Francuska u 2026., od 114.

Opožarena površina
1.803ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 5dana
13. kol 2026. – 17. kol 2026.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
13. kol
2026
Toplinska žarišta
180
u jednom žarištu: 47 MW
Opasnost na početku
18
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
184MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 13. kol17. kol
17. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. kol 2026. · 9 MW · 2 14. kol 2026. · 751 MW · 116 15. kol 2026. · 139 MW · 51 16. kol 2026. · 17 MW · 9 17. kol 2026. · 3 MW · 2
13. kol 14. kol 15. kol 16. kol 17. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
32km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 12,2 mm 20. kol.

Ovo je područje već gorjelo

1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 12 ha 2023..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,8 % površine koju ima Zagreb (18 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Luglon 373 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    1.307 ha stigao 13. kol
    31 %
  2. Garein 424 stan. · 1,6 km od središta
    301 ha stigao 14. kol
    5,3 %
  3. Arengosse 711 stan. · 6,5 km od središta
    195 ha stigao 14. kol
    3,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija68 %
  • Crnogorične šume25 %
  • Poljoprivredna područja5,7 %
  • Mješovite šume1,1 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
13. kol 39,7 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 18
14. kol 32,7 °C 48 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 19
15. kol 29,9 °C 53 % 26 km/h 0,5 mm Umjerena 17
16. kol 29,5 °C 50 % 27 km/h 0,3 mm Umjerena 15
17. kol 28,4 °C 50 % 31 km/h 0,5 mm Umjerena 16
18. kol poslije 31,7 °C 39 % 20 km/h 0,2 mm Umjerena 15
19. kol poslije 29,1 °C 45 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 21
20. kol poslije 22,1 °C 75 % 20 km/h 12,2 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 17,6 i najnižom vlagom od 24 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 48.

FWI na početku 17,6
Najniža vlaga 24 %
Dani bez kiše 2
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Lucmau, rujan 2020
346 ha 4 dana FWI 17,7 Najniža vlaga 22 % udaljen 33 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
165 ha
medijan površine
6 %
prešli 1.000 ha
4,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 42 od 48)

Bio je 10,9 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 5 dana (medijan: 3 dana).

Većih od njega bilo je samo 3 od 48 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 6 od 48 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

12,2 mmprva kiša
20. kol3 dana nakon kraja
32km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. kol, a 20. kol palo je 12,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 42 od 48, s medijanom od 4,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 6. kol 2026.
Poslije · 24. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 350 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 179: 12 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5350 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM10459 µg/m³
Optička debljina2,97
11. kol13. kol15. kol17. kol19. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 180Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Luglon?
Službeni opseg navodi samo datum početka (13. kolovoza 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 17. kolovoza 2026. (5 dana od 13. kolovoza 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.803 hektara (18,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Luglon (1.307 ha, 31 %); Garein (301 ha, 5,3 %); Arengosse (195 ha, 3,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Luglon i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,7 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 32 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 19, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 48. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 165 ha; 6 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 3 od 48 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 6 od 48 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 180 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.