Preskoči na sadržaj
worldfires
BF · Burkina Faso · →

Požar Loropéni, 3. siječnja 2024. Loropéni, Ouô

Ugašen · zadnja detekcija 30. sij 2024. 13:02 UTC

Požar je počeo 3. siječnja 2024. na području Loropéni, Burkina Faso, a sateliti su ga vidjeli kako gori 28 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 13.436 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je najveći požar u regiji Djôrô od 2016. (od 47 sa stranicom). 3. u državi Burkina Faso u 2024., od 380.

Usporedi s…
Opožarena površina
13.436ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
28dana
3. sij 2024. – 30. sij 2024.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
3. sij
2024
Toplinska žarišta
508
u jednom žarištu: 99 MW
Opasnost na početku
48
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
243MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. sij30. sij
30. sij 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. sij 2024. · 13 MW · 6 4. sij 2024. · 4 MW · 2 6. sij 2024. · 10 MW · 3 7. sij 2024. · 4 MW · 1 8. sij 2024. · 64 MW · 9 10. sij 2024. · 115 MW · 18 13. sij 2024. · 615 MW · 17 14. sij 2024. · 321 MW · 40 15. sij 2024. · 485 MW · 63 16. sij 2024. · 1.451 MW · 82 17. sij 2024. · 656 MW · 81 18. sij 2024. · 476 MW · 31 19. sij 2024. · 175 MW · 15 20. sij 2024. · 113 MW · 17 21. sij 2024. · 35 MW · 10 22. sij 2024. · 142 MW · 12 23. sij 2024. · 271 MW · 22 24. sij 2024. · 598 MW · 28 25. sij 2024. · 43 MW · 15 26. sij 2024. · 11 MW · 2 27. sij 2024. · 13 MW · 5 28. sij 2024. · 57 MW · 10 29. sij 2024. · 154 MW · 16 30. sij 2024. · 12 MW · 3
3. sij 8. sij 15. sij 16. sij 19. sij 23. sij 27. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
42km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 36 dana.

Ovo je područje već gorjelo

1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 83 ha 2023..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 21 % površine koju ima Zagreb (134 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Loropéni ovdje je počeo
    8.469 ha stigao 4. sij
    4,0 %
  2. 5.056 ha stigao 3. sij
    2,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina24 ha
Stanovnici≈ 2.700

Unutar opsega bilo je oko 24 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.700 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. sij 35,3 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
4. sij 35,3 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
5. sij 36,5 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
6. sij 35,6 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
7. sij 35,9 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
8. sij 36,6 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
9. sij 35,4 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
10. sij 36,0 °C 20 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
11. sij 36,2 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
12. sij 36,5 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
13. sij 36,4 °C 11 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
14. sij 36,4 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
15. sij 36,0 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
16. sij 35,6 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
17. sij 35,6 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
18. sij 35,6 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
19. sij 35,7 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
20. sij 37,6 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
21. sij 36,7 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
22. sij 37,1 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
23. sij 36,8 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
24. sij 36,8 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
25. sij 34,9 °C 13 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
26. sij 33,9 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
27. sij 33,1 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
28. sij 33,4 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
29. sij 34,2 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
30. sij 34,7 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
31. sij poslije 35,4 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
1. velj poslije 34,7 °C 18 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
2. velj poslije 34,4 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
3. velj poslije 34,1 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
4. velj poslije 33,8 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
5. velj poslije 33,3 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
6. velj poslije 34,1 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
7. velj poslije 34,7 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
8. velj poslije 35,7 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
9. velj poslije 37,1 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. pro 2023.
Poslije · 6. velj 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. siječnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 89 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 74: 5,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,589 µg/m³
Dana iznad smjernice25 dana
PM10282 µg/m³
Optička debljina0,83
89101112131415161718192021222324252627282930311
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 508Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Burkina Faso ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Loropéni?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 3. siječnja 2024. do 30. siječnja 2024. (28 dana). Perimetar ga datira od 10. siječnja 2024. do 29. siječnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 13.436 hektara (134,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Loropéni (8.469 ha, 4,0 %); Ouô (5.056 ha, 2,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,6 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 60, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Burkina Faso (OCHA COD-AB). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 29. siječnja 2024. → 30. siječnja 2024..
  2. Datum početka: 10. siječnja 2024. → 3. siječnja 2024..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. siječnja 2024. do 29. siječnja 2024.. 508 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz OCHA COD-AB (Institut Geographique Burkina (IGB)) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.