Požar Lonoke, listopad 2026 Lonoke, Jefferson, Pulaski
Sateliti su prvi put otkrili vatru 17. listopada 2026. na području Lonoke, Sjedinjene Američke Države. Bio je aktivan 10 dana, s 35 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 476 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 3 okruga.
Usporedi s…
NIFC još nije objavio perimetar ovog požara. Zasad je površina ona koju rekonstruiraju toplinska žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Kad perimetar stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.
- Površina s vatrom
- ≈ 476ha
- rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
- Trajanje
- 10dana
- 17. lis 2026. – 26. lis 2026.
- Pogođeni okruzi
- 3
- grofovija
- Počeo
- 17. lis
- 2026
- Toplinska žarišta
- 35
- u jednom žarištu: 39 MW
- Opasnost na početku
- 23
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 46MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 6,9 mm 31. lis.
Što se dogodilo svakom okrugu
-
Lonoke ovdje je počeo308 ha stigao 17. lis0,2 %
-
140 ha stigao 18. lis0,1 %
-
28 ha stigao 21. lis0,0 %
Površina s vatrom unutar svakog okruga, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok NIFC ne objavi službeni perimetar. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. lis | 18,9 °C | 34 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 18. lis | 21,4 °C | 29 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umjerena 16 |
| 19. lis | 24,0 °C | 28 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 20. lis | 25,2 °C | 22 % | 25 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 21. lis | 26,1 °C | 25 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 22. lis | 26,9 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 23. lis | 27,5 °C | 24 % | 18 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 24. lis | 28,6 °C | 24 % | 23 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 25. lis | 25,9 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 26. lis | 25,4 °C | 30 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 27. lis poslije | 25,8 °C | 32 % | 18 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 28. lis poslije | 27,9 °C | 31 % | 23 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 29. lis poslije | 28,8 °C | 27 % | 17 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 30. lis poslije | 26,9 °C | 33 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 31. lis poslije | 25,2 °C | 48 % | 23 km/h | 6,9 mm | Vrlo niska 3 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus11. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 34 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 19: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 35Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Lonoke?
- Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 17. listopada 2026. do 26. listopada 2026. (10 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
- Kolika je površina izgorjela?
- Službenog perimetra još nema: NIFC ga nije objavio. Toplinska žarišta rekonstruiraju oko 476 hektara s vatrom (4,8 km²).
- Koji su okruzi gorjeli?
- Požar je ušao u 3 okruga: Lonoke (308 ha, 0,2 %); Jefferson (140 ha, 0,1 %); Pulaski (28 ha, 0,0 %).
- Je li požar Lonoke još aktivan?
- Nema detekcija vatre od 27. lis 2026. 07:58 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 28,6 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 25, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz službenog opožarenog perimetra agencija Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC, javno vlasništvo), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Sjedinjene Američke Države. Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
- NIFC · National Interagency Fire Center ↗
- InciWeb · Incident Information System ↗
- MTBS · Monitoring Trends in Burn Severity ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 7 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 17. listopada 2026. → 26. listopada 2026..
- Površina: ≈ 420 → ≈ 476 ha.
- Datum početka: 15. listopada 2026. → 17. listopada 2026..
- Naziv: Jefferson → Lonoke.
- Površina: ≈ 406 → ≈ 420 ha.
- Datum početka: 5. listopada 2026. → 15. listopada 2026..
- Naziv: Lonoke → Jefferson.
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opsega još nema: površina (≈ 476 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
- Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 35 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
Odakle su ovi podaci
Perimetar je službeni i u javnom vlasništvu. Za zaključene godine potječe iz MTBS-a (Monitoring Trends in Burn Severity), programa Geološkog zavoda SAD-a (USGS) i Šumarske službe (USDA Forest Service) koji ga kartira na snimkama Landsat i Sentinel-2. Za tekuću i prethodnu godinu potječe iz WFIGS-a pri National Interagency Fire Center (NIFC): to su perimetri incidenata koje ucrtavaju vatrogasne ekipe, zračne snage i snimke. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice okruga potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po okrugu WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.