Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · –

Požar Laruns, veljača 2026 Laruns

Ugašen · zadnja detekcija 2. ožu 2026. 13:29 UTC

Požar je počeo 27. veljače 2026. na području općine Laruns, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 165 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 37. najveći u regiji Pyrénées-Atlantiques od 2016. (od 69 sa stranicom). 63. u državi Francuska u 2026., od 114.

Opožarena površina
165ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 4dana
27. velj 2026. – 2. ožu 2026.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
27. velj
2026
Toplinska žarišta
5
u jednom žarištu: 98 MW
Opasnost na početku
3
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
286MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 27. velj2. ožu

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. ožu 2026. · 286 MW · 5

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

15°najviša
42km/h · najjači udar
45%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,0 mm 3. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

93 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 61 ha 2019., 41 ha 2021., 138 ha 2022., 67 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 154 ha koji su već izgorjeli.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Laruns 1.177 stan. · 0,5 km od središta ovdje je počeo
    165 ha stigao 2. ožu
    0,7 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja86 %
  • Mješovite šume8,4 %
  • Listopadne šume6,0 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
27. velj 14,7 °C 45 % 39 km/h 3,4 mm Vrlo niska 3
28. velj 4,5 °C 81 % 22 km/h 9,6 mm Vrlo niska 0
1. ožu 10,0 °C 52 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo niska 0
2. ožu 11,6 °C 47 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo niska 0
3. ožu poslije 9,5 °C 57 % 34 km/h 2,0 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 2,6 i najnižom vlagom od 45 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 2,6
Najniža vlaga 45 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Licq-Athérey, veljača 2019
157 ha 4 dana FWI 4,4 Najniža vlaga 44 % udaljen 36 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 6,9 mm, 4. ožu.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
142 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
2,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 16)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (165 ha prema medijanu od 142 ha) i trajao 4 dana (medijan: 3 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 2,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,0 mmprva kiša
3. ožudan nakon kraja
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 2. ožu, a 3. ožu palo je 2,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 16, s medijanom od 2,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 20. velj 2026.
Poslije · 9. ožu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. ožujka 2026. je zrak uz požar dosegnuo 45 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 26: 1,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,545 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM10141 µg/m³
Optička debljina0,83
28. velj2. ožu4. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 5Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Laruns?
Službeni opseg navodi samo datum početka (2. ožujka 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 2. ožujka 2026. (4 dana od 27. veljače 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 165 hektara (1,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Laruns (165 ha, 0,7 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Laruns i zaustavila se 0,5 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 14,7 °C, najniža vlaga od 45 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 3, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 142 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 2,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 2. ožujka 2026. → 27. veljače 2026..
  2. Datum početka: 27. veljače 2026. → 2. ožujka 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 5 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.