Požar Ladrillar, srpanj 2022 Ladrillar, Morasverdes, Serradilla del Arroyo
Požar je počeo 11. srpnja 2022. na području općine Ladrillar, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 8 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 12.687 hektara, raspoređen na 12 općina. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 11. srpnja 2022. u 15:37, a ugašenim je proglašen 5. rujna 2022..
To je 2. najveći u regiji Cáceres od 2016. (od 70 sa stranicom). 7. u državi Španjolska u 2022., od 196.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 12.687ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 8dana
- 11. srp 2022. – 18. srp 2022.
- Pogođene općine
- 12
- općina
- Počeo
- 11. srp
- 2022
- Toplinska žarišta
- 639
- u jednom žarištu: 350 MW
- Opasnost na početku
- 30
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 3,5GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 17 dana.
Ovo je područje već gorjelo
1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 156 ha 2021..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
3.234 ha stigao 12. srp61 %
-
Morasverdes 230 stan. · 0,7 km od središta2.764 ha stigao 15. srp53 %
-
Serradilla del Arroyo 136 stan. · 5,0 km od središta2.734 ha stigao 15. srp34 %
-
Monsagro 129 stan. · 1,1 km od središta1.361 ha stigao 12. srp28 %
-
El Maíllo 282 stan. · 3,8 km od središta841 ha stigao 15. srp18 %
-
836 ha stigao 13. srp12 %
-
Tenebrón 123 stan. · 2,5 km od središta397 ha stigao 15. srp9,8 %
-
Nuñomoral 1.196 stan. · 3,0 km od središta239 ha stigao 12. srp2,5 %
-
La Alberca 1.034 stan. · 4,0 km od središta230 ha stigao 12. srp3,8 %
-
Aldehuela de Yeltes 176 stan. · 6,8 km od središta54 ha0,9 %
-
Dios le Guarde 116 stan. · 2,4 km od središta7 ha0,4 %
-
Casares de las Hurdes 362 stan. · 1,7 km od središta3 ha stigao 13. srp0,2 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Makija24 %
- Crnogorične šume23 %
- Ostala prirodna područja22 %
- Poljoprivredna područja17 %
- Šikare i prijelazna vegetacija9,7 %
- Listopadne šume3,8 %
- Mješovite šume0,7 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 45 %
- ZEPA Hurdes ES0000355
- ZEPA + LIC Las Batuecas-Sierra de Francia ES4150107 · ES4150005
- LIC Las Hurdes ES4320011
- LIC Riberas de los Ríos Huebra, Yeltes, Uces y afluentes ES4150064
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 9,4 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 11. srpnja 2022. i opožario 10.374 ha (satelit je izmjerio 12.687 ha).
- Ladrillar Solana de Cabezo 11. srpnja 2022. · 15:37 10.374 ha · ugašen 5. rujna 2022. · uzrok: prirodni (munja)
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Provjereno s medijima
Provjereno 30. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- incendio de Ladrillar · incendio de Las Hurdes · incendio de la Sierra de Francia
- Proglašen ugašenim: 5. rujna 2022.
Izvori
- El incendio de Monsagro obliga a talar medio millón de árboles en su 'zona cero' — Salamancahoy, 24. listopada 2024.
- La Consejería da oficialmente por extinguido el incendio de Monsagro — SALAMANCArtv AL DÍA, 5. rujna 2022.
- El incendio forestal de Monsagro baja a nivel cero 18 días después — El Español, 29. srpnja 2022.
- El incendio de Monsagro, el peor en lo que va de siglo en la provincia de Salamanca — Tribuna de Salamanca, 21. srpnja 2022.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11. srp | 31,0 °C | 17 % | 40 km/h | 0,8 mm | Visoka 30 |
| 12. srp | 32,3 °C | 15 % | 23 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 13. srp | 33,0 °C | 15 % | 31 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 40 |
| 14. srp | 34,7 °C | 14 % | 28 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 46 |
| 15. srp | 32,9 °C | 18 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 16. srp | 32,1 °C | 18 % | 30 km/h | 0,4 mm | Vrlo visoka 44 |
| 17. srp | 32,5 °C | 19 % | 43 km/h | 0,3 mm | Ekstremna 50 |
| 18. srp | 28,6 °C | 28 % | 55 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 19. srp poslije | 24,2 °C | 29 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 20. srp poslije | 29,4 °C | 19 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 21. srp poslije | 30,9 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 22. srp poslije | 29,5 °C | 16 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 23. srp poslije | 30,5 °C | 17 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 24. srp poslije | 30,6 °C | 14 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 25. srp poslije | 27,8 °C | 19 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 26. srp poslije | 26,8 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 27. srp poslije | 27,2 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 28. srp poslije | 26,5 °C | 29 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 639Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Ladrillar?
- Copernicus ga datira između 11. srpnja 2022. i 18. srpnja 2022.: 8 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 11. srpnja 2022. u 15:37, a ugašenim je proglašen 5. rujna 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 12.687 hektara (126,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 12 općina: Ladrillar (3.234 ha, 61 %); Morasverdes (2.764 ha, 53 %); Serradilla del Arroyo (2.734 ha, 34 %); Monsagro (1.361 ha, 28 %); El Maíllo (841 ha, 18 %); Serradilla del Llano (836 ha, 12 %); Tenebrón (397 ha, 9,8 %); Nuñomoral (239 ha, 2,5 %); La Alberca (230 ha, 3,8 %); Aldehuela de Yeltes (54 ha, 0,9 %); Dios le Guarde (7 ha, 0,4 %); Casares de las Hurdes (3 ha, 0,2 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Ladrillar i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 34,7 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 55 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 639 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 10.374 ha službeno prema 12.687 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.