Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
- Izvor
- GWIS (Copernicus)
- Datum
- 5. svi 2019. – 14. svi 2019.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 5. svibnja 2019. na području Kudat, Malezija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 10 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 510 hektara, raspoređen na jednu općinu.
71. u državi Malezija u 2019., od 75.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (7,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Prijedlozi: Pitas · 2024Beluran · 2016Pitas · 2019
Perimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 5. svi 2019. do 14. svi 2019.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 8 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 10. svibnja 2019.; žarišta tog dana: 6.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 0.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 34,4 °C i najniža vlažnost 52 % 9. svibnja 2019.; udari vjetra 46 km/h 6. svibnja 2019..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,95 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2020).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-05-05 | 1 | 3 | 33,3 | 27,1 | 58 | 16,7 | 37,8 | 0,1 | 10,9 | bajo | 1 |
| 2019-05-06 | 0 | 0 | 33,7 | 28 | 56 | 20,3 | 45,7 | 0,2 | 14,1 | moderado | 1 |
| 2019-05-07 | 0 | 0 | 33,7 | 28 | 56 | 13,3 | 34,9 | 0 | 12 | moderado | 1 |
| 2019-05-08 | 1 | 2 | 33,8 | 28,3 | 58 | 16,2 | 38,9 | 0,6 | 12,4 | moderado | 1 |
| 2019-05-09 | 4 | 11 | 34,4 | 27,7 | 52 | 18,8 | 40,3 | 0,7 | 14,9 | moderado | 1 |
| 2019-05-10 | 6 | 26 | 33,8 | 28,1 | 54 | 15,5 | 38,9 | 0,2 | 14,4 | moderado | 1 |
| 2019-05-11 | 0 | 0 | 33,5 | 26,4 | 58 | 10,8 | 35,6 | 3,1 | 3,5 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-12 | 0 | 0 | 33,9 | 27,8 | 62 | 6,9 | 25,9 | 3,1 | 1,8 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-13 | 0 | 0 | 33,9 | 26,6 | 61 | 8,5 | 24,8 | 6,8 | 0,8 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-14 | 1 | 8 | 33,8 | 27 | 61 | 9,2 | 22,7 | 0,9 | 2,6 | muy_bajo | 1 |
| 2019-05-15 | 0 | 0 | 34,9 | 27,5 | 59 | 13,7 | 30,2 | 0,8 | 6,5 | bajo | 0 |
| 2019-05-16 | 0 | 0 | 34,2 | 26,5 | 64 | 12 | 28,1 | 9,6 | 0,7 | muy_bajo | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,6 mm 16. svi.
80 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 508 ha 2016.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 407 ha koji su već izgorjeli.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega bilo je oko 0,95 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 5. svi | 33,3 °C | 58 % | 38 km/h | 0,1 mm | Niska 11 |
| 6. svi | 33,7 °C | 56 % | 46 km/h | 0,2 mm | Umjerena 14 |
| 7. svi | 33,7 °C | 56 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 8. svi | 33,8 °C | 58 % | 39 km/h | 0,6 mm | Umjerena 12 |
| 9. svi | 34,4 °C | 52 % | 40 km/h | 0,7 mm | Umjerena 15 |
| 10. svi | 33,8 °C | 54 % | 39 km/h | 0,2 mm | Umjerena 14 |
| 11. svi | 33,5 °C | 58 % | 36 km/h | 3,1 mm | Vrlo niska 4 |
| 12. svi | 33,9 °C | 62 % | 26 km/h | 3,1 mm | Vrlo niska 2 |
| 13. svi | 33,9 °C | 61 % | 25 km/h | 6,8 mm | Vrlo niska 1 |
| 14. svi | 33,8 °C | 61 % | 23 km/h | 0,9 mm | Vrlo niska 3 |
| 15. svi poslije | 34,9 °C | 59 % | 30 km/h | 0,8 mm | Niska 6 |
| 16. svi poslije | 34,2 °C | 64 % | 28 km/h | 9,6 mm | Vrlo niska 1 |
Počeo je s FWI-jem 10,9 i najnižom vlagom od 58 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 39.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 9,0 mm, 14. svi.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,9 mm, 18. svi.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 25,8 mm, 6. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 5,0 mm, 14. svi.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 5,5 mm, 20. ožu.
Izgorio je površinu sličnu blizancima (510 ha prema medijanu od 635 ha) i trajao 10 dana (medijan: 6 dana).
Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,5 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 14. svi, a 16. svi palo je 9,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 39 od 39, s medijanom od 3,5 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 999 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.