Preskoči na sadržaj
worldfires
TG · Togo · –

Požar Kpendjal, listopad 2026 Kpendjal

Jenjava · zadnja detekcija 3. stu 2026. 13:33 UTC

Požar je počeo 31. listopada 2026. na području Kpendjal, Togo, a sateliti su ga vidjeli kako gori 4 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.549 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 25. najveći u regiji Savanes od 2016. (od 79 sa stranicom). 30. u državi Togo u 2026., od 57.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (26,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…

Je li još aktivan?

Nema detekcija od 3. stu 2026. 13:33 UTC. To obično znači da požar više nema plamen vidljiv iz svemira, iako mogu ostati vruće točke. Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.

Opožarena površina
1.549ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
4dana
31. lis 2026. – 3. stu 2026.
Pogođene općine
1
prefektura
Počeo
31. lis
2026
Toplinska žarišta
17
u jednom žarištu: 26 MW
Opasnost na početku
21
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
42MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 31. lis3. stu
3. stu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

31. lis 2026. · 0 MW · 0 1. stu 2026. · 117 MW · 15 2. stu 2026. · 7 MW · 1 3. stu 2026. · 3 MW · 1
31. lis 1. stu 2. stu 3. stu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
27km/h · najjači udar
33%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 4. stu.

Ovo je područje već gorjelo

81 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 311 ha 2021., 888 ha 2023., 833 ha 2024., 1.066 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.247 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,4 % površine koju ima Zagreb (15 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Kpendjal ovdje je počeo
    1.444 ha stigao 31. lis
    0,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,1 ha
Stanovnici≈ 250

Unutar opsega bilo je oko 1,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 250 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
31. lis 35,7 °C 34 % 24 km/h 0,1 mm Umjerena 21
1. stu 36,3 °C 33 % 18 km/h 0,0 mm Umjerena 19
2. stu 36,4 °C 41 % 27 km/h 0,2 mm Visoka 23
3. stu 36,4 °C 41 % 27 km/h 0,5 mm Visoka 24
4. stu poslije 35,5 °C 44 % 25 km/h 1,1 mm Umjerena 16

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 24. lis 2026.
Poslije · 4. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

29. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 25 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,525 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1045 µg/m³
Optička debljina0,30
2930311
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 17Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Togo

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Kpendjal?
GWIS (Copernicus) ga datira između 31. listopada 2026. i 3. studenoga 2026.: 4 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.549 hektara (15,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Kpendjal (1.444 ha, 0,8 %).
Je li požar Kpendjal još aktivan?
Nema detekcija vatre od 3. stu 2026. 13:33 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,4 °C, najniža vlaga od 33 % i udari vjetra od 27 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 24, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Togo (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 3 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 2. studenoga 2026..
  1. Površina: 1.514 → 1.549 ha.
  2. Površina: 1.306 → 1.514 ha.
  3. Stranica objavljena (1.306 ha).

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 17 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.