Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Kaputa, 6. kolovoza 2026. Kaputa

Ugašen · zadnja detekcija 24. kol 2026. 11:57 UTC

Požar je počeo 6. kolovoza 2026. na području Kaputa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 18 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 9.093 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 94. najveći u regiji Northern od 2016. (od 628 sa stranicom). 94. u državi Zambija u 2026., od 620.

Usporedi s…

Prijedlozi: Kaputa · 2026Moba · 2017

Opožarena površina
9.093ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
18dana
6. kol 2026. – 23. kol 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
6. kol
2026
Toplinska žarišta
230
u jednom žarištu: 243 MW
Opasnost na početku
24
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
372MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 6. kol23. kol
24. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

6. kol 2026. · 217 MW · 13 7. kol 2026. · 6 MW · 4 8. kol 2026. · 991 MW · 26 9. kol 2026. · 215 MW · 16 10. kol 2026. · 514 MW · 9 11. kol 2026. · 3 MW · 4 12. kol 2026. · 1.575 MW · 85 13. kol 2026. · 129 MW · 9 14. kol 2026. · 161 MW · 11 15. kol 2026. · 1.531 MW · 28 16. kol 2026. · 89 MW · 11 17. kol 2026. · 11 MW · 2 22. kol 2026. · 87 MW · 5 23. kol 2026. · 41 MW · 6 24. kol 2026. · 3 MW · 1
6. kol 9. kol 12. kol 15. kol 22. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
33km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

62 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 779 ha 2016., 879 ha 2018., 2.325 ha 2019., 1.220 ha 2020., 424 ha 2021., 16 ha 2022., 115 ha 2023., 1.594 ha 2024., 1.627 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.640 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 14 % površine koju ima Zagreb (91 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Kaputa ovdje je počeo
    7.100 ha stigao 6. kol
    1,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,6 ha
Stanovnici≈ 200

Unutar opsega bilo je oko 1,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 200 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
6. kol 29,2 °C 42 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 24
7. kol 30,2 °C 42 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 25
8. kol 30,4 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 27
9. kol 30,2 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 26
10. kol 32,1 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 28
11. kol 32,0 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 29
12. kol 31,9 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 34
13. kol 30,3 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. kol 28,6 °C 40 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 29
15. kol 27,9 °C 39 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 27
16. kol 28,5 °C 35 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 27
17. kol 29,2 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 27
18. kol 30,0 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 27
19. kol 29,8 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 29
20. kol 29,4 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 29
21. kol 29,9 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 30
22. kol 30,5 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 30
23. kol 30,4 °C 36 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 30
24. kol poslije 31,5 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. kol poslije 31,3 °C 35 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 31
26. kol poslije 32,1 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 31
27. kol poslije 32,1 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
28. kol poslije 30,8 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 33
29. kol poslije 30,5 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
30. kol poslije 31,1 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 35
31. kol poslije 31,8 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. ruj poslije 32,2 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 35
2. ruj poslije 32,4 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 30. srp 2026.
Poslije · 30. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

21. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 192 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 103: 6,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5192 µg/m³
Dana iznad smjernice17 dana
PM10200 µg/m³
Optička debljina0,97
5. kol9. kol13. kol17. kol21. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 230Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Kaputa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 6. kolovoza 2026. do 23. kolovoza 2026. (18 dana). Perimetar ga datira od 7. kolovoza 2026. do 18. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 9.093 hektara (90,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Kaputa (7.100 ha, 1,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,1 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 33 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 36, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 18. kolovoza 2026. → 23. kolovoza 2026..
  2. Datum početka: 7. kolovoza 2026. → 6. kolovoza 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. kolovoza 2026. do 18. kolovoza 2026.. 230 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.