Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Kaputa, kolovoz 2020 Kaputa

Ugašen · zadnja detekcija 22. kol 2020. 12:04 UTC

Požar je počeo 2. kolovoza 2020. na području Kaputa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.295 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 384. najveći u regiji Northern od 2016. (od 443 sa stranicom). 194. u državi Zambija u 2020., od 229.

Opožarena površina
3.295ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
2. kol 2020. – 22. kol 2020.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
2. kol
2020
Toplinska žarišta
116
u jednom žarištu: 100 MW
Opasnost na početku
38
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
114MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. kol22. kol
22. kol 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. kol 2020. · 13 MW · 1 3. kol 2020. · 4 MW · 1 4. kol 2020. · 83 MW · 8 5. kol 2020. · 45 MW · 4 6. kol 2020. · 2 MW · 1 7. kol 2020. · 129 MW · 7 8. kol 2020. · 11 MW · 4 9. kol 2020. · 93 MW · 4 10. kol 2020. · 87 MW · 5 11. kol 2020. · 893 MW · 31 12. kol 2020. · 161 MW · 10 13. kol 2020. · 293 MW · 21 15. kol 2020. · 46 MW · 7 17. kol 2020. · 3 MW · 1 18. kol 2020. · 8 MW · 2 19. kol 2020. · 6 MW · 2 22. kol 2020. · 69 MW · 7
2. kol 6. kol 11. kol 15. kol 22. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
40km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 3,5 mm 31. kol.

Ovo je područje već gorjelo

96 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.833 ha 2016., 224 ha 2017., 1.469 ha 2018., 1.437 ha 2019.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.159 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,1 % površine koju ima Zagreb (33 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Kaputa ovdje je počeo
    3.319 ha stigao 2. kol
    0,7 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina1,0 ha
Stanovnici≈ 100

Unutar opsega bilo je oko 1,0 ha izgrađene površine i živjelo je oko 100 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
2. kol 28,1 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 38
3. kol 28,2 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
4. kol 29,6 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
5. kol 30,3 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. kol 31,5 °C 26 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 35
7. kol 31,6 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 35
8. kol 30,3 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
9. kol 29,6 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 36
10. kol 30,2 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 37
11. kol 31,0 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
12. kol 31,5 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. kol 32,3 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
14. kol 32,2 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
15. kol 31,3 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
16. kol 31,9 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
17. kol 32,5 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. kol 32,4 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
19. kol 33,1 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
20. kol 33,3 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
21. kol 32,5 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
22. kol 31,4 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
23. kol poslije 29,3 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
24. kol poslije 29,8 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 35
25. kol poslije 31,0 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
26. kol poslije 31,4 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
27. kol poslije 31,8 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
28. kol poslije 33,1 °C 30 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 32
29. kol poslije 31,9 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 32
30. kol poslije 31,2 °C 40 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
31. kol poslije 30,4 °C 44 % 33 km/h 3,5 mm Niska 8

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 37,9 i najnižom vlagom od 26 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 44.

FWI na početku 37,9
Najniža vlaga 26 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Kaputa, srpanj 2019
4.460 ha 13 dana FWI 39,2 Najniža vlaga 26 % udaljen 3 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

17 dana
medijan trajanja
4.496 ha
medijan površine
23 %
prešli 10.000 ha
2,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 8 od 44)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.295 ha prema medijanu od 4.496 ha) i trajao 21 dan (medijan: 17 dana).

Kod 36 od 44 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,5 mmprva kiša
31. kol9 dana nakon kraja
40km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 22. kol, a 31. kol palo je 3,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 8 od 44, s medijanom od 2,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. srp 2020.
Poslije · 29. kol 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 116Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Kaputa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 2. kolovoza 2020. do 22. kolovoza 2020. (21 dan). Perimetar ga datira od 6. kolovoza 2020. do 15. kolovoza 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.295 hektara (33,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Kaputa (3.319 ha, 0,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,3 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 44. Medijan trajanja bio je 17 dana, a medijan površine 4.496 ha; 23 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 36 od 44 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 15. kolovoza 2020. → 22. kolovoza 2020..
  2. Datum početka: 6. kolovoza 2020. → 2. kolovoza 2020..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. kolovoza 2020. do 15. kolovoza 2020.. 116 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.