Preskoči na sadržaj
worldfires
BJ · Benin · –

Požar Kandi, 8. siječnja 2023. Kandi

Ugašen · zadnja detekcija 14. sij 2023. 13:46 UTC

Požar je počeo 8. siječnja 2023. na području Kandi, Benin, a sateliti su ga vidjeli kako gori 8 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.163 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 27. najveći u regiji Alibori od 2016. (od 448 sa stranicom). 9. u državi Benin u 2023., od 100.

Opožarena površina
5.163ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
8dana
8. sij 2023. – 15. sij 2023.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
8. sij
2023
Toplinska žarišta
148
u jednom žarištu: 130 MW
Opasnost na početku
50
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
252MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. sij15. sij
14. sij 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. sij 2023. · 561 MW · 16 9. sij 2023. · 89 MW · 23 10. sij 2023. · 208 MW · 11 11. sij 2023. · 274 MW · 29 12. sij 2023. · 604 MW · 48 13. sij 2023. · 9 MW · 10 14. sij 2023. · 17 MW · 11
8. sij 10. sij 12. sij 14. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

35°najviša
40km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

51 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.701 ha 2016., 702 ha 2017., 490 ha 2019., 489 ha 2021., 22 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.642 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 8 % površine koju ima Zagreb (52 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Kandi ovdje je počeo
    5.198 ha stigao 8. sij
    1,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 49 % površine (Benin) 60 dana bez kiše: 44 % površine (Benin)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. sij 34,7 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
9. sij 33,4 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
10. sij 32,4 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
11. sij 31,4 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
12. sij 31,7 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
13. sij 31,3 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
14. sij 33,2 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
15. sij 33,2 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
16. sij poslije 33,0 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
17. sij poslije 32,8 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
18. sij poslije 33,6 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
19. sij poslije 34,4 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
20. sij poslije 34,8 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
21. sij poslije 36,3 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
22. sij poslije 37,1 °C 16 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
23. sij poslije 37,4 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
24. sij poslije 38,0 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
25. sij poslije 38,3 °C 9 % 29 km/h 0,0 mm Ekstremna 53

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 49,7 i najnižom vlagom od 14 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 70.

FWI na početku 49,7
Najniža vlaga 14 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Karimama, prosinac 2020
2.449 ha 8 dana FWI 49,6 Najniža vlaga 14 % udaljen 94 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

6 dana
medijan trajanja
1.522 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
1,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 1 od 70)

Bio je 3,4 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 8 dana (medijan: 6 dana).

Većih od njega bilo je samo 6 od 70 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 69 od 70 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
40km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 15. sij, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 1 od 70, s medijanom od 1,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. sij 2023.
Poslije · 22. sij 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

14. siječnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 59 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 41: 2,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,559 µg/m³
Dana iznad smjernice13 dana
PM10142 µg/m³
Optička debljina0,58
6. sij9. sij12. sij15. sij18. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 148Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Benin

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Kandi?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. siječnja 2023. do 15. siječnja 2023. (8 dana). Perimetar ga datira od 8. siječnja 2023. do 14. siječnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.163 hektara (51,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Kandi (5.198 ha, 1,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,7 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 53, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Benin (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 70. Medijan trajanja bio je 6 dana, a medijan površine 1.522 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 6 od 70 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 69 od 70 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 8. siječnja 2023. do 14. siječnja 2023.. 148 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.