Preskoči na sadržaj
worldfires
ET · Etiopija · –

Požar Jore, 8. svibnja 2024. Jore

Ugašen · zadnja detekcija 11. svi 2024. 11:06 UTC

Požar je počeo 8. svibnja 2024. na području Jore, Etiopija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 4 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.572 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 364. najveći u regiji Gambela od 2016. (od 535 sa stranicom). 47. u državi Etiopija u 2024., od 87.

Opožarena površina
2.572ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
4dana
8. svi 2024. – 11. svi 2024.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
8. svi
2024
Toplinska žarišta
91
u jednom žarištu: 53 MW
Opasnost na početku
40
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
356MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. svi11. svi
11. svi 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. svi 2024. · 62 MW · 11 9. svi 2024. · 1.126 MW · 62 10. svi 2024. · 206 MW · 16 11. svi 2024. · 30 MW · 2
8. svi 9. svi 10. svi 11. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
39km/h · najjači udar
25%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,5 mm 12. svi.

Ovo je područje već gorjelo

100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.075 ha 2016., 1.846 ha 2017., 1.822 ha 2019., 422 ha 2020., 1.884 ha 2021., 2.904 ha 2022., 806 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.589 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4 % površine koju ima Zagreb (26 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Jore ovdje je počeo
    2.589 ha stigao 8. svi
    0,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. svi 40,4 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
9. svi 38,5 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
10. svi 38,3 °C 25 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
11. svi 39,7 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
12. svi poslije 40,3 °C 27 % 36 km/h 1,5 mm Visoka 33

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 39,5 i najnižom vlagom od 26 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 18.

FWI na početku 39,5
Najniža vlaga 26 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Gambella Wild Life Reserve, ožujak 2020
3.545 ha 12 dana FWI 37,5 Najniža vlaga 25 % udaljen 26 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,7 mm, 10. tra.

Kako su završili

6 dana
medijan trajanja
3.651 ha
medijan površine
11 %
prešli 10.000 ha
1,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 13 od 18)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (2.572 ha prema medijanu od 3.651 ha) i trajao 4 dana (medijan: 6 dana).

Kod 5 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,5 mmprva kiša
12. svidan nakon kraja
39km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 11. svi, a 12. svi palo je 1,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 13 od 18, s medijanom od 1,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. svi 2024.
Poslije · 18. svi 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. svibnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,535 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1060 µg/m³
Optička debljina1,15
6. svi8. svi10. svi12. svi
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 91Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Etiopija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Jore?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. svibnja 2024. do 11. svibnja 2024. (4 dana). Perimetar ga datira od 8. svibnja 2024. do 10. svibnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.572 hektara (25,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Jore (2.589 ha, 0,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,4 °C, najniža vlaga od 25 % i udari vjetra od 39 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 41, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Etiopija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 18. Medijan trajanja bio je 6 dana, a medijan površine 3.651 ha; 11 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 5 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 10. svibnja 2024. → 11. svibnja 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 8. svibnja 2024. do 10. svibnja 2024.. 91 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.