Preskoči na sadržaj
worldfires
TN · Tunis · –

Požar جلمة, 1. kolovoza 2020. جلمة, سبيبة

Ugašen · zadnja detekcija 3. kol 2020. 11:33 UTC

Požar je počeo 1. kolovoza 2020. na području općine جلمة, Tunis, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 280 hektara, raspoređen na 2 općine.

9. u državi Tunis u 2020., od 20.

Opožarena površina
280ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
1. kol 2020. – 3. kol 2020.
Pogođene općine
2
delegacija
Počeo
1. kol
2020
Toplinska žarišta
18
u jednom žarištu: 64 MW
Opasnost na početku
48
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
95MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. kol3. kol
3. kol 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. kol 2020. · 140 MW · 9 3. kol 2020. · 50 MW · 9
2. kol 3. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
41km/h · najjači udar
8%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 15 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,5 mm 4. kol.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. جلمة ovdje je počeo
    257 ha stigao 2. kol
    0,4 %
  2. 23 ha stigao 2. kol
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Crnogorične šume95 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija3,9 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 40 % površine (Tunis)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. kol 36,5 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
2. kol 37,0 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
3. kol 36,2 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
4. kol poslije 30,0 °C 34 % 37 km/h 2,5 mm Umjerena 14

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 47,5 i najnižom vlagom od 10 %; prije toga: 15 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 18.

FWI na početku 47,5
Najniža vlaga 10 %
Dani bez kiše 15
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar سبيطلة, srpanj 2021
362 ha 4 dana FWI 46,4 Najniža vlaga 13 % udaljen 34 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,8 mm, 2. kol.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
268 ha
medijan površine
6 %
prešli 1.000 ha
1,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 9 od 18)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (280 ha prema medijanu od 268 ha) i trajao 3 dana (medijan: 3 dana).

Kod 9 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,5 mmprva kiša
4. koldan nakon kraja
41km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 3. kol, a 4. kol palo je 2,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 9 od 18, s medijanom od 1,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. srp 2020.
Poslije · 10. kol 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 18Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Tunis

Česta pitanja

Koliko je trajao požar جلمة?
Copernicus ga datira između 1. kolovoza 2020. i 3. kolovoza 2020.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 280 hektara (2,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: جلمة (257 ha, 0,4 %); سبيبة (23 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,0 °C, najniža vlaga od 8 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 60, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Tunis, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 18. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 268 ha; 6 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 9 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 198 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 198.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 18 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.