Požar Jamba, 5. kolovoza 2026. Jamba, Matala
Požar je počeo 5. kolovoza 2026. na području Jamba, Angola, a sateliti su ga vidjeli kako gori 25 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 15.174 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 10. najveći u regiji Huíla od 2016. (od 70 sa stranicom). 88. u državi Angola u 2026., od 487.
Usporedi s…
Prijedlozi: Jamba · 2019Jamba · 2024Jamba · 2017Jamba · 2026
- Opožarena površina
- 15.174ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 25dana
- 5. kol 2026. – 29. kol 2026.
- Pogođene općine
- 2
- općina
- Počeo
- 5. kol
- 2026
- Toplinska žarišta
- 387
- u jednom žarištu: 97 MW
- Opasnost na početku
- 40
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 164MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 1,6 mm 8. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
77 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 3.645 ha 2016., 4.256 ha 2017., 3.103 ha 2018., 6.001 ha 2019., 706 ha 2020., 1.806 ha 2022., 752 ha 2023., 6.675 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 11.756 ha koji su već izgorjeli.
- 3.251 ha Požar Jamba, srpanj 2019 ukupno 5.280 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.094 ha Požar Jamba, kolovoz 2024 ukupno 5.504 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.435 ha Požar Jamba, kolovoz 2017 ukupno 6.687 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Jamba ovdje je počeo14.318 ha stigao 5. kol1,2 %
-
949 ha stigao 19. kol0,1 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 0,58 ha izgrađene površine i živjelo je oko 100 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 5. kol | 29,4 °C | 14 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 6. kol | 30,4 °C | 15 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 7. kol | 29,8 °C | 16 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 8. kol | 29,4 °C | 14 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 9. kol | 29,5 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 10. kol | 29,8 °C | 9 % | 25 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 11. kol | 29,3 °C | 14 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 12. kol | 30,2 °C | 13 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 13. kol | 30,7 °C | 13 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 14. kol | 29,9 °C | 21 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 15. kol | 29,1 °C | 20 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 16. kol | 28,5 °C | 19 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 17. kol | 29,0 °C | 17 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 18. kol | 30,3 °C | 13 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 19. kol | 31,3 °C | 9 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 20. kol | 31,8 °C | 10 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 21. kol | 32,1 °C | 7 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 22. kol | 30,9 °C | 14 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 23. kol | 31,5 °C | 16 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 24. kol | 32,6 °C | 17 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 25. kol | 32,7 °C | 13 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 26. kol | 32,9 °C | 15 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 27. kol | 32,8 °C | 12 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 28. kol | 31,7 °C | 13 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 57 |
| 29. kol | 31,3 °C | 13 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 30. kol poslije | 33,1 °C | 14 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 31. kol poslije | 32,9 °C | 16 % | 18 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 1. ruj poslije | 32,8 °C | 19 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 2. ruj poslije | 34,0 °C | 15 % | 26 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 3. ruj poslije | 34,4 °C | 11 % | 23 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 4. ruj poslije | 32,3 °C | 14 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 5. ruj poslije | 31,3 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 6. ruj poslije | 31,8 °C | 15 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 7. ruj poslije | 33,9 °C | 10 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 8. ruj poslije | 33,9 °C | 23 % | 51 km/h | 1,6 mm | Vrlo visoka 40 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus30. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 57 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 35: 2,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 387Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Jamba?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. kolovoza 2026. do 29. kolovoza 2026. (25 dana). Perimetar ga datira od 10. kolovoza 2026. do 22. kolovoza 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 15.174 hektara (151,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Jamba (14.318 ha, 1,2 %); Matala (949 ha, 0,1 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 32,9 °C, najniža vlaga od 7 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 59, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Angola (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 22. kolovoza 2026. → 29. kolovoza 2026..
- Datum početka: 10. kolovoza 2026. → 5. kolovoza 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. kolovoza 2026. do 22. kolovoza 2026.. 387 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.