Požar Ixtapa, travanj 2023 Zinacantán, Ixtapa
Požar je počeo 25. travnja 2023. na području Ixtapa, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 5 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.740 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 211. najveći u regiji Chiapas od 2016. (od 267 sa stranicom). 225. u državi Meksiko u 2023., od 285.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 1.740ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 5dana
- 25. tra 2023. – 29. tra 2023.
- Pogođene općine
- 2
- općina
- Počeo
- 25. tra
- 2023
- Toplinska žarišta
- 74
- u jednom žarištu: 126 MW
- Opasnost na početku
- 16
- Umjerena · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 230MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 4,1 mm 2. svi.
Ovo je područje već gorjelo
68 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 136 ha 2016., 1.190 ha 2019.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.180 ha koji su već izgorjeli.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
1.314 ha stigao 27. tra6,7 %
-
Ixtapa ovdje je počeo436 ha stigao 26. tra1,6 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 5,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 450 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Više službenih zapisa poklapa se s ovim područjem
Prema CONAFOR, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 741 ha (satelit je izmjerio 1.740 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
CONAFOR zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Ixtapa Multajo/las Lima 25. travnja 2023. 129 ha · ugašen 30. travnja 2023. · uzrok: nepoznat
- 2 Zinacantán Jobchenon / Multitaljoc 26. travnja 2023. 612 ha · ugašen 1. svibnja 2023. · uzrok: nepažnja
Ukupno prema CONAFOR: 741 ha, 43 % od 1.740 ha satelitskog obuhvata.
CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 25. tra | 30,2 °C | 31 % | 34 km/h | 0,1 mm | Umjerena 16 |
| 26. tra | 30,0 °C | 30 % | 34 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 27. tra | 30,4 °C | 34 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 28. tra | 31,0 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 29. tra | 30,7 °C | 23 % | 46 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 30. tra poslije | 26,9 °C | 48 % | 34 km/h | 0,6 mm | Umjerena 17 |
| 1. svi poslije | 31,1 °C | 33 % | 30 km/h | 0,1 mm | Umjerena 20 |
| 2. svi poslije | 30,9 °C | 38 % | 32 km/h | 4,1 mm | Vrlo niska 4 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus26. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 51 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 38: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 74Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 2.084 haIxtapa10. travnja 2019. · 13 dana · 4 km daleko
- 2.140 haZinacantánožujak 2017 · 5 dana · 5 km daleko
- 8.616 haAcala4. travnja 2019. · 32 dana · 11 km daleko
- 5.008 haSan Lucasožujak 2018 · 7 dana · 12 km daleko
- 2.100 haSan Lucasožujak 2022 · 11 dana · 13 km daleko
- 2.078 haIxtapa17. travnja 2019. · 18 dana · 14 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Ixtapa?
- GWIS (Copernicus) ga datira između 25. travnja 2023. i 29. travnja 2023.: 5 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.740 hektara (17,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Zinacantán (1.314 ha, 6,7 %); Ixtapa (436 ha, 1,6 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 31,0 °C, najniža vlaga od 23 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 27, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 74 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom CONAFOR: 741 ha službeno prema 1.740 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.