Požar Itwa, travanj 2026 Bansi, Itwa, Domariyaganj
Požar je počeo 2. travnja 2026. na području Itwa, Indija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 25 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 78.870 hektara, raspoređen na 8 općina.
Ovaj zapis vrlo vjerojatno odgovara poljoprivrednom paljenju strništa ili slame koje je satelit spojio u jedan perimetar, a ne požaru prirodne vegetacije. Ručno smo ga provjerili: perimetar dolazi samo iz GWIS-a, nalazi se na gusto naseljenom poljoprivrednom zemljištu i poklapa se s razdobljem kada se nakon žetve pali strnište. Zato ne ulazi u poretke požara.
Usporedi s…
Prijedlozi: Itwa · 2019Itwa · 2022Itwa · 2023Bansi · 2018
- Opožarena površina
- 78.870ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 25dana
- 2. tra 2026. – 26. tra 2026.
- Pogođene općine
- 8
- pookruga
- Počeo
- 2. tra
- 2026
- Toplinska žarišta
- 3.401
- u jednom žarištu: 148 MW
- Opasnost na početku
- 42
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 845MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 19,9 mm 29. tra.
Ovo je područje već gorjelo
85 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 14.433 ha 2016., 19.044 ha 2017., 28.281 ha 2018., 37.818 ha 2019., 2.201 ha 2020., 20.781 ha 2021., 30.571 ha 2022., 25.842 ha 2023., 22.791 ha 2024., 10.250 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 66.658 ha koji su već izgorjeli.
- 10.360 ha Požar Itwa, travanj 2019 ukupno 19.834 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5.363 ha Požar Itwa, travanj 2022 ukupno 8.227 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5.249 ha Požar Itwa, travanj 2023 ukupno 6.519 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 4.123 ha Požar Bansi, travanj 2018 ukupno 5.726 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.951 ha Požar Bansi, travanj 2022 ukupno 5.040 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.481 ha Požar Itwa, travanj 2021 ukupno 5.196 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.143 ha Požar Itwa, travanj 2022 ukupno 6.014 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
30.569 ha stigao 6. tra46 %
-
Itwa ovdje je počeo22.083 ha stigao 2. tra39 %
-
13.777 ha stigao 6. tra25 %
-
8.160 ha stigao 9. tra17 %
-
2.632 ha stigao 10. tra6,6 %
-
1.344 ha stigao 10. tra6,0 %
-
373 ha stigao 9. tra0,6 %
-
245 ha stigao 7. tra0,4 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2. tra | 37,5 °C | 20 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 3. tra | 35,7 °C | 28 % | 54 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 4. tra | 36,0 °C | 26 % | 51 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 5. tra | 34,6 °C | 29 % | 50 km/h | 0,5 mm | Vrlo visoka 43 |
| 6. tra | 35,4 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 7. tra | 34,6 °C | 22 % | 23 km/h | 0,1 mm | Visoka 30 |
| 8. tra | 25,1 °C | 57 % | 34 km/h | 2,7 mm | Niska 5 |
| 9. tra | 31,2 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 10. tra | 32,4 °C | 20 % | 55 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 11. tra | 33,4 °C | 28 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 12. tra | 36,9 °C | 19 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 13. tra | 36,5 °C | 18 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 14. tra | 37,4 °C | 18 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 15. tra | 38,6 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 16. tra | 37,8 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 17. tra | 36,4 °C | 37 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 18. tra | 39,4 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 19. tra | 39,1 °C | 28 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 20. tra | 40,9 °C | 20 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 21. tra | 40,8 °C | 13 % | 54 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 67 |
| 22. tra | 40,5 °C | 16 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 23. tra | 40,2 °C | 22 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 24. tra | 40,0 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 25. tra | 40,9 °C | 30 % | 41 km/h | 0,7 mm | Vrlo visoka 43 |
| 26. tra | 38,1 °C | 38 % | 35 km/h | 0,7 mm | Visoka 36 |
| 27. tra poslije | 35,1 °C | 44 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 28. tra poslije | 36,1 °C | 42 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 29. tra poslije | 36,3 °C | 44 % | 41 km/h | 19,9 mm | Niska 10 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus31. ožujka 2026. je zrak uz požar dosegnuo 108 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 76: 5,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 3.401Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 5.726 haBansitravanj 2018 · 10 dana · 6 km daleko
- 8.227 haItwa10. travnja 2022. · 9 dana · 13 km daleko
- 6.519 haItwatravanj 2023 · 7 dana · 19 km daleko
- 5.196 haItwatravanj 2021 · 7 dana · 22 km daleko
- 19.834 haItwatravanj 2019 · 12 dana · 23 km daleko
- 6.014 haItwa11. travnja 2022. · 8 dana · 29 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Itwa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 2. travnja 2026. do 26. travnja 2026. (25 dana). Perimetar ga datira od 5. travnja 2026. do 22. travnja 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 78.870 hektara (788,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 8 općina: Bansi (30.569 ha, 46 %); Itwa (22.083 ha, 39 %); Domariyaganj (13.777 ha, 25 %); Mehdawal (8.160 ha, 17 %); Bhanpur (2.632 ha, 6,6 %); Rudhauli (1.344 ha, 6,0 %); Naugarh (373 ha, 0,6 %); Shohratgarh (245 ha, 0,4 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 40,9 °C, najniža vlaga od 13 % i udari vjetra od 55 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 67, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Indija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 22. travnja 2026. → 26. travnja 2026..
- Datum početka: 5. travnja 2026. → 2. travnja 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 4 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 5. travnja 2026. do 22. travnja 2026.. 3.401 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.