Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Istria, travanj 2019 Săcele, Istria, Corbu

Ugašen · zadnja detekcija 2. tra 2019. 11:03 UTC

Požar je počeo 1. travnja 2019. na području općine Istria, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 857 hektara, raspoređen na 3 općine.

Ovaj zapis odnosi se na požar u tršćacima delte Dunava, a ne na šumski požar. U delti svake godine izgori na tisuće hektara trske, uglavnom od siječnja do travnja, a mnoga su paljenja namjerna. Zato nije uvršten u ljestvice požara.

Opožarena površina
857ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
1. tra 2019. – 2. tra 2019.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
1. tra
2019
Toplinska žarišta
16
u jednom žarištu: 90 MW
Opasnost na početku
17
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
150MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. tra2. tra
2. tra 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. tra 2019. · 3 MW · 2 2. tra 2019. · 297 MW · 14
1. tra 2. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

21°najviša
52km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 19 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,0 mm 8. tra.

Ovo je područje već gorjelo

21 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 182 ha 2016..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,3 % površine koju ima Zagreb (8,6 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Săcele 1.987 stan. · 7,5 km od središta
    440 ha stigao 2. tra
    3,1 %
  2. Istria 2.321 stan. · 3,7 km od središta ovdje je počeo
    270 ha stigao 1. tra
    1,6 %
  3. Corbu 5.727 stan. · 2,4 km od središta
    147 ha stigao 2. tra
    1,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja99 %
  • Ostalo1,0 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. tra 21,0 °C 27 % 47 km/h 0,0 mm Umjerena 17
2. tra 13,7 °C 21 % 52 km/h 0,0 mm Umjerena 19
3. tra poslije 11,6 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 13
4. tra poslije 11,2 °C 43 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 12
5. tra poslije 10,5 °C 59 % 45 km/h 0,0 mm Niska 11
6. tra poslije 13,1 °C 48 % 39 km/h 0,0 mm Niska 10
7. tra poslije 15,8 °C 44 % 36 km/h 0,8 mm Niska 8
8. tra poslije 13,5 °C 76 % 37 km/h 4,0 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 17,1 i najnižom vlagom od 27 %; prije toga: 19 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2017. počeli po takvom vremenu: 3.

FWI na početku 17,1
Najniža vlaga 27 %
Dani bez kiše 19
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Călugăreni, ožujak 2022
390 ha 4 dana FWI 13,7 Najniža vlaga 22 % udaljen 195 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 5,7 mm, 1. tra.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 3. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

4,0 mmprva kiša
8. tra6 dana nakon kraja
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 2. tra, a 8. tra palo je 4,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2017.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. ožu 2019.
Poslije · 9. tra 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 16Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Istria?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. travnja 2019. do 2. travnja 2019. (2 dana). Perimetar ga datira od 2. travnja 2019. do 2. travnja 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 857 hektara (8,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Săcele (440 ha, 3,1 %); Istria (270 ha, 1,6 %); Corbu (147 ha, 1,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 2,4 km od središta područja Corbu, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 21,0 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 19, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 2. travnja 2019. → 1. travnja 2019..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 2. travnja 2019. do 2. travnja 2019.. 16 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
  • Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.