Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Illano, travanj 2023 Illano, Villayón

Ugašen · zadnja detekcija 10. tra 2023. 13:44 UTC

Požar je počeo 9. travnja 2023. na području općine Illano, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 223 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 9. travnja 2023. u 02:24, a ugašenim je proglašen 11. travnja 2023..

To je 79. najveći u regiji Asturias od 2016. (od 225 sa stranicom). 56. u državi Španjolska u 2023., od 124.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (12,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
223ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
9. tra 2023. – 10. tra 2023.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
9. tra
2023
Toplinska žarišta
12
u jednom žarištu: 12 MW
Opasnost na početku
8
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
42MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. tra10. tra
10. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

9. tra 2023. · 54 MW · 8 10. tra 2023. · 31 MW · 4
9. tra 10. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

18°najviša
43km/h · najjači udar
41%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,8 mm 12. tra.

Ovo je područje već gorjelo

35 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 78 ha 2017..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Illano 277 stan. · 6,4 km od središta ovdje je počeo
    222 ha stigao 9. tra
    2,2 %
  2. Villayón 1.054 stan. · 13,3 km od središta
    0 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja96 %
  • Listopadne šume3,6 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 9. travnja 2023. i opožario 244 ha (satelit je izmjerio 223 ha).

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. tra 18,2 °C 41 % 32 km/h 0,0 mm Niska 8
10. tra 17,0 °C 48 % 43 km/h 0,4 mm Niska 9
11. tra poslije 18,0 °C 36 % 52 km/h 0,5 mm Niska 10
12. tra poslije 9,2 °C 57 % 62 km/h 9,8 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 8,1 i najnižom vlagom od 41 %; prije toga: 7 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 29.

FWI na početku 8,1
Najniža vlaga 41 %
Dani bez kiše 7
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Villayón, travanj 2017
246 ha 3 dana FWI 8,2 Najniža vlaga 40 % udaljen 1 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 8,5 mm, 25. tra.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
219 ha
medijan površine
3 %
prešli 1.000 ha
4,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 29 od 29)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (223 ha prema medijanu od 219 ha) i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 4,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

9,8 mmprva kiša
12. tra2 dana nakon kraja
43km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 10. tra, a 12. tra palo je 9,8 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 29 od 29, s medijanom od 4,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. tra 2023.
Poslije · 17. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 29 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 19: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,529 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1041 µg/m³
Optička debljina0,33
7. tra9. tra11. tra13. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 12Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Illano?
Copernicus ga datira između 9. travnja 2023. i 10. travnja 2023.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 9. travnja 2023. u 02:24, a ugašenim je proglašen 11. travnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 223 hektara (2,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Illano (222 ha, 2,2 %); Villayón (0 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Illano i zaustavila se 6,4 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 18,2 °C, najniža vlaga od 41 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 9, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 29. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 219 ha; 3 % ih je prešlo 1.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 4,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 12 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 244 ha službeno prema 223 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.