Preskoči na sadržaj
worldfires
SS · Južni Sudan · –

Požar Ibba, 2. siječnja 2026. Wulu, Ibba

Ugašen · zadnja detekcija 16. sij 2026. 23:17 UTC

Požar je počeo 2. siječnja 2026. na području Ibba, Južni Sudan, a sateliti su ga vidjeli kako gori 15 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 16.116 hektara, raspoređen na 2 općine.

24. u državi Južni Sudan u 2026., od 217.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Usporedi s…
Opožarena površina
16.116ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
15dana
2. sij 2026. – 16. sij 2026.
Pogođene općine
2
grofovija
Počeo
2. sij
2026
Toplinska žarišta
409
u jednom žarištu: 143 MW
Opasnost na početku
42
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
296MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. sij16. sij
16. sij 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. sij 2026. · 373 MW · 6 3. sij 2026. · 1.047 MW · 44 4. sij 2026. · 1.282 MW · 142 5. sij 2026. · 213 MW · 21 6. sij 2026. · 371 MW · 43 7. sij 2026. · 243 MW · 32 8. sij 2026. · 137 MW · 24 9. sij 2026. · 170 MW · 36 10. sij 2026. · 281 MW · 23 11. sij 2026. · 5 MW · 3 12. sij 2026. · 8 MW · 3 13. sij 2026. · 17 MW · 5 14. sij 2026. · 23 MW · 6 15. sij 2026. · 268 MW · 19 16. sij 2026. · 1 MW · 2
4. sij 8. sij 11. sij 14. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
42km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 59 dana.

Ovo je područje već gorjelo

100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 13.716 ha 2016., 4.000 ha 2017., 1.705 ha 2018., 812 ha 2019., 13.747 ha 2020., 5.067 ha 2021., 11.500 ha 2022., 1.363 ha 2023., 10.192 ha 2024., 1.730 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 16.092 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 25 % površine koju ima Zagreb (161 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 14.919 ha stigao 3. sij
    1,2 %
  2. Ibba ovdje je počeo
    1.294 ha stigao 2. sij
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici≈ 60

Unutar opsega bilo je oko 0,01 ha izgrađene površine i živjelo je oko 60 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
2. sij 35,0 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
3. sij 35,7 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
4. sij 35,8 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
5. sij 35,7 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
6. sij 35,3 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
7. sij 36,2 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
8. sij 37,0 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
9. sij 36,0 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
10. sij 34,6 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
11. sij 34,6 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
12. sij 35,7 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
13. sij 35,8 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
14. sij 35,0 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
15. sij 34,7 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
16. sij 34,0 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
17. sij poslije 35,4 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
18. sij poslije 35,9 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
19. sij poslije 36,1 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
20. sij poslije 36,8 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
21. sij poslije 35,0 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
22. sij poslije 37,3 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
23. sij poslije 37,4 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
24. sij poslije 37,5 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
25. sij poslije 38,2 °C 13 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
26. sij poslije 37,3 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 52

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. pro 2025.
Poslije · 23. sij 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. siječnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 102 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 53: 3,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5102 µg/m³
Dana iznad smjernice13 dana
PM10108 µg/m³
Optička debljina0,66
1. sij4. sij7. sij10. sij13. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 409Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Južni Sudan

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ibba?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 2. siječnja 2026. do 16. siječnja 2026. (15 dana). Perimetar ga datira od 3. siječnja 2026. do 10. siječnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 16.116 hektara (161,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Wulu (14.919 ha, 1,2 %); Ibba (1.294 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,0 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 52, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Južni Sudan (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 10. siječnja 2026. → 16. siječnja 2026..
  2. Datum početka: 3. siječnja 2026. → 2. siječnja 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 3. siječnja 2026. do 10. siječnja 2026.. 409 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.