Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · →

Požar Hyères, rujan 2017 Hyères, La Londe-les-Maures

Ugašen · zadnja detekcija 3. ruj 2017. 01:21 UTC

Požar je počeo 2. rujna 2017. na području općine Hyères, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 466 hektara, raspoređen na 2 općine.

11. u državi Francuska u 2017., od 27.

Usporedi s…
Opožarena površina
466ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
2. ruj 2017. – 3. ruj 2017.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
2. ruj
2017
Toplinska žarišta
25
u jednom žarištu: 52 MW
Opasnost na početku
52
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
231MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. ruj3. ruj

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. ruj 2017. · 231 MW · 25

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

27°najviša
78km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 19,4 mm 9. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Hyères ovdje je počeo
    235 ha stigao 3. ruj
    1,8 %
  2. La Londe-les-Maures 10.584 stan. · 1,9 km od središta
    231 ha stigao 3. ruj
    2,9 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Makija56 %
  • Poljoprivredna područja27 %
  • Listopadne šume17 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 73 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina3,9 ha
Stanovnici≈ 100

Unutar opsega bilo je oko 3,9 ha izgrađene površine i živjelo je oko 100 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema BDIFF, 2. rujna 2017. je u Hyères zabilježen požar od 431 ha (satelit je izmjerio 466 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu.

BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
2. ruj 25,3 °C 29 % 78 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
3. ruj 27,1 °C 26 % 63 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
4. ruj poslije 27,9 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
5. ruj poslije 29,4 °C 38 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 29
6. ruj poslije 30,5 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. ruj poslije 29,7 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 33
8. ruj poslije 27,3 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
9. ruj poslije 22,2 °C 65 % 45 km/h 19,4 mm Vrlo niska 0

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. kol 2017.
Poslije · 10. ruj 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. rujna 2017. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 15: 1,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,535 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1039 µg/m³
31123456
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 25Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Hyères?
Copernicus ga datira između 2. rujna 2017. i 3. rujna 2017.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 466 hektara (4,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Hyères (235 ha, 1,8 %); La Londe-les-Maures (231 ha, 2,9 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 1,9 km od središta područja La Londe-les-Maures, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 27,1 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 78 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 52, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 25 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom BDIFF: 431 ha službeno prema 466 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.