Požar je počeo 24. ožujka 2024. na području Hoon, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 23 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.769 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 54. najveći u regiji Oudomxay od 2016. (od 216 sa stranicom). 15. u državi Laos u 2024., od 113.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
4.769ha
Unija 2 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
24. ožu 2024. – 15. tra 2024.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
23dana
Od 24. ožu 2024. do 15. tra 2024.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 15. tra 2024. 05:53 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
24. ožu 2024.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
24. ožu 2024.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
263
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 356 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
24. ožu 2024. – 15. tra 2024.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
1.680MW
Zbroj zračene snage 30. ožujka 2024.; žarišta tog dana: 43.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
30. ožu 2024.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
21,3FWI · visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 1.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
36,3°C · 33 % RV
Najviša temperatura 36,3 °C i najniža vlažnost 33 % 6. travnja 2024.; udari vjetra 45 km/h 29. ožujka 2024..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 850osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,84 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani reanalizom ERA5
dnevnik
Posljednji dan s vatrom: 9. travnja 2024. → 15. travnja 2024..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
36°najviša
45km/h · najjači udar
22%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan.
Ovo je područje već gorjelo
95 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 58 ha 2016., 2.224 ha 2017., 1.680 ha 2018., 2.139 ha 2019., 2.302 ha 2020., 11 ha 2021., 681 ha 2022., 1.856 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.552 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina0,84ha
Stanovnici≈ 850
Unutar opsega bilo je oko 0,84 ha izgrađene površine i živjelo je oko 850 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
24. ožu
32,5 °C
26 %
38 km/h
0,0 mm
Umjerena 21
25. ožu
33,5 °C
25 %
25 km/h
0,0 mm
Visoka 21
26. ožu
32,5 °C
31 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 22
27. ožu
31,4 °C
41 %
40 km/h
0,5 mm
Umjerena 20
28. ožu
31,7 °C
34 %
30 km/h
0,0 mm
Umjerena 21
29. ožu
31,4 °C
33 %
45 km/h
0,1 mm
Visoka 23
30. ožu
33,5 °C
28 %
44 km/h
0,0 mm
Visoka 26
31. ožu
34,0 °C
30 %
42 km/h
0,0 mm
Visoka 26
1. tra
34,6 °C
22 %
45 km/h
0,0 mm
Visoka 31
2. tra
34,7 °C
24 %
44 km/h
0,0 mm
Visoka 32
3. tra
35,3 °C
27 %
41 km/h
0,0 mm
Visoka 32
4. tra
36,1 °C
28 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 32
5. tra
35,5 °C
29 %
35 km/h
0,0 mm
Visoka 32
6. tra
36,3 °C
33 %
33 km/h
0,0 mm
Visoka 31
7. tra
35,9 °C
33 %
35 km/h
0,1 mm
Visoka 31
8. tra
35,0 °C
40 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 26
9. tra
33,5 °C
48 %
34 km/h
1,6 mm
Umjerena 12
10. tra
29,1 °C
56 %
27 km/h
0,1 mm
Umjerena 14
11. tra
33,0 °C
44 %
25 km/h
0,3 mm
Umjerena 19
12. tra
33,0 °C
46 %
30 km/h
0,2 mm
Umjerena 18
13. tra
35,1 °C
34 %
32 km/h
0,1 mm
Visoka 25
14. tra
34,5 °C
36 %
34 km/h
0,4 mm
Visoka 26
15. tra
32,8 °C
43 %
33 km/h
2,2 mm
Niska 10
16. tra poslije
32,0 °C
45 %
35 km/h
0,2 mm
Umjerena 18
17. tra poslije
33,1 °C
45 %
33 km/h
0,0 mm
Umjerena 20
18. tra poslije
32,0 °C
41 %
38 km/h
0,0 mm
Visoka 22
19. tra poslije
32,8 °C
41 %
42 km/h
0,3 mm
Visoka 24
20. tra poslije
32,9 °C
42 %
42 km/h
0,0 mm
Visoka 25
21. tra poslije
34,0 °C
32 %
38 km/h
0,0 mm
Visoka 29
22. tra poslije
36,0 °C
29 %
38 km/h
0,0 mm
Visoka 32
23. tra poslije
35,1 °C
38 %
26 km/h
0,0 mm
Visoka 28
24. tra poslije
33,6 °C
46 %
42 km/h
0,7 mm
Visoka 22
25. tra poslije
33,2 °C
40 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 24
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 21,3 i najnižom vlagom od 26 %; prije toga: 1 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 38.
FWI na početku21,3
Najniža vlaga26 %
Dani bez kiše1
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Hoon, 24. ožujka 2024.
4.769 ha23 danaFWI 21,3Najniža vlaga 26 %
Požar Xayabury, ožujak 2019
2.274 ha15 danaFWI 20,8Najniža vlaga 27 %udaljen 81 km, 2019.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Bio je 2,0 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 23 dana (medijan: 10 dana).
Većih od njega bilo je samo 2 od 38 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 10 od 38 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,3 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
—prva kiša
—bez kiše deset dana
45km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 15. tra, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 28 od 38, s medijanom od 3,3 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 24. ožujka 2024. do 15. travnja 2024. (23 dana). Perimetar ga datira od 24. ožujka 2024. do 8. travnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.769 hektara (47,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Hoon (4.711 ha, 2,2 %); Nga (84 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,3 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 32, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 38. Medijan trajanja bio je 10 dana, a medijan površine 2.344 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 38 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 10 od 38 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,3 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 24. ožujka 2024. do 8. travnja 2024.. 263 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.