Preskoči na sadržaj
worldfires
MM · Mjanmar · –

Požar Hlaingbwe, travanj 2024 Hlaingbwe

Ugašen · zadnje mjerenje 5. tra 2024.

Požar je počeo 4. travnja 2024. na području Hlaingbwe, Mjanmar, a sateliti su ga vidjeli kako gori 2 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.147 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 113. najveći u regiji Kayin od 2016. (od 131 sa stranicom). 151. u državi Mjanmar u 2024., od 174.

Za ovaj požar imamo GWIS perimetar, ali ga senzori VIIRS nisu zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali postoji raspodjela po općinama.

Opožarena površina
2.147ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
2dana
4. tra 2024. – 5. tra 2024.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
4. tra
2024
Opasnost na početku
33
Visoka · indeks FWI

Gdje je gorjelo

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
36km/h · najjači udar
38%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 9. tra.

Ovo je područje već gorjelo

79 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 411 ha 2016., 302 ha 2017., 251 ha 2018., 812 ha 2019., 705 ha 2020., 93 ha 2021., 475 ha 2022., 805 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.701 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,3 % površine koju ima Zagreb (21 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Hlaingbwe ovdje je počeo
    2.162 ha
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici≈ 30

Unutar opsega bilo je oko 0,01 ha izgrađene površine i živjelo je oko 30 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
4. tra 37,4 °C 38 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 33
5. tra 37,1 °C 42 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
6. tra poslije 36,1 °C 48 % 32 km/h 0,1 mm Visoka 28
7. tra poslije 35,5 °C 49 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 27
8. tra poslije 36,7 °C 45 % 28 km/h 0,1 mm Visoka 26
9. tra poslije 37,1 °C 47 % 34 km/h 1,0 mm Umjerena 21

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 33,1 i najnižom vlagom od 38 %; prije toga: 14 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 23.

FWI na početku 33,1
Najniža vlaga 38 %
Dani bez kiše 14
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Tha Song Yang, travanj 2016
2.100 ha 11 dana FWI 34,1 Najniža vlaga 38 % udaljen 44 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

10 dana
medijan trajanja
1.830 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 13 od 23)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (2.147 ha prema medijanu od 1.830 ha) i trajao 2 dana (medijan: 10 dana).

Kod 10 od 23 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,0 mmprva kiša
9. tra4 dana nakon kraja
36km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 5. tra, a 9. tra palo je 1,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 13 od 23, s medijanom od 2,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 28. ožu 2024.
Poslije · 12. tra 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 48 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 38: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,548 µg/m³
Dana iznad smjernice7 dana
PM1079 µg/m³
Optička debljina1,06
2. tra4. tra6. tra8. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mjanmar

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Hlaingbwe?
GWIS (Copernicus) ga datira između 4. travnja 2024. i 5. travnja 2024.: 2 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.147 hektara (21,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Hlaingbwe (2.162 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,4 °C, najniža vlaga od 38 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 33, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mjanmar (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 23. Medijan trajanja bio je 10 dana, a medijan površine 1.830 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 10 od 23 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.