Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 16. srpnja 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 15. srpnja 2026. na području općine Highland, Ujedinjeno Kraljevstvo, a sateliti su vatru bilježili 16 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 3.413 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 5. najveći u regiji Scotland od 2016. (od 49 sa stranicom). 2. u državi Ujedinjeno Kraljevstvo u 2026., od 21.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 15. srp 2026. do 30. srp 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 94 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 24. srpnja 2026.; žarišta tog dana: 58.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 3.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 22,6 °C i najniža vlažnost 48 % 15. srpnja 2026.; udari vjetra 68 km/h 25. srpnja 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-07-15 | 6 | 189 | 22,6 | 10,4 | 48 | 6,5 | 18 | 0 | 3,8 | muy_bajo | 1 |
| 2026-07-16 | 52 | 210 | 20,3 | 11,2 | 54 | 11 | 26,3 | 0 | 6,3 | bajo | 1 |
| 2026-07-17 | 16 | 264 | 16,3 | 10,3 | 63 | 14 | 34,2 | 0 | 7,1 | bajo | 1 |
| 2026-07-18 | 0 | 0 | 14,2 | 7,5 | 70 | 18,6 | 42,8 | 0,8 | 7,8 | bajo | 1 |
| 2026-07-19 | 0 | 0 | 18,2 | 6,3 | 46 | 12,8 | 30,6 | 0 | 7,8 | bajo | 1 |
| 2026-07-20 | 0 | 0 | 18 | 11,6 | 65 | 12,6 | 27,4 | 0 | 6,7 | bajo | 1 |
| 2026-07-21 | 0 | 0 | 17,5 | 10,1 | 62 | 17,3 | 40 | 0 | 8,2 | bajo | 1 |
| 2026-07-22 | 0 | 0 | 17,4 | 11,9 | 73 | 18 | 40,3 | 0,9 | 9,1 | bajo | 1 |
| 2026-07-23 | 3 | 15 | 18,8 | 11,5 | 61 | 17,7 | 40,7 | 0 | 7,4 | bajo | 1 |
| 2026-07-24 | 58 | 722 | 18 | 11,4 | 65 | 26,2 | 59,4 | 1,2 | 13,6 | moderado | 1 |
| 2026-07-25 | 113 | 461 | 16,7 | 11,1 | 56 | 27,6 | 68 | 1,3 | 5,9 | bajo | 1 |
| 2026-07-26 | 0 | 0 | 14,4 | 7,8 | 80 | 13 | 32,8 | 4,1 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-07-27 | 8 | 10 | 15,8 | 6,2 | 60 | 20,9 | 46,1 | 0,3 | 3,3 | muy_bajo | 1 |
| 2026-07-28 | 1 | 3 | 18,9 | 11,3 | 69 | 27,1 | 58,7 | 10,5 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-07-29 | 1 | 1 | 16,5 | 10,1 | 68 | 18,5 | 41,4 | 2,3 | 1,9 | muy_bajo | 1 |
| 2026-07-30 | 3 | 25 | 13,3 | 7,3 | 61 | 28,6 | 65,9 | 1,8 | 3,2 | muy_bajo | 1 |
| 2026-07-31 | 0 | 0 | 15,3 | 4,6 | 57 | 17,3 | 43,6 | 1,7 | 1,8 | muy_bajo | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,7 mm 31. srp.
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Zahvaćeno zaštićeno područje (sloj EFFIS): 44 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 15. srp | 22,6 °C | 48 % | 18 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 16. srp | 20,3 °C | 54 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niska 6 |
| 17. srp | 16,3 °C | 63 % | 34 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 18. srp | 14,2 °C | 70 % | 43 km/h | 0,8 mm | Niska 8 |
| 19. srp | 18,2 °C | 46 % | 31 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 20. srp | 18,0 °C | 65 % | 27 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 21. srp | 17,5 °C | 62 % | 40 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 22. srp | 17,4 °C | 73 % | 40 km/h | 0,9 mm | Niska 9 |
| 23. srp | 18,8 °C | 61 % | 41 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 24. srp | 18,0 °C | 65 % | 59 km/h | 1,2 mm | Umjerena 14 |
| 25. srp | 16,7 °C | 56 % | 68 km/h | 1,3 mm | Niska 6 |
| 26. srp | 14,4 °C | 80 % | 33 km/h | 4,1 mm | Vrlo niska 0 |
| 27. srp | 15,8 °C | 60 % | 46 km/h | 0,3 mm | Vrlo niska 3 |
| 28. srp | 18,9 °C | 69 % | 59 km/h | 10,5 mm | Vrlo niska 0 |
| 29. srp | 16,5 °C | 68 % | 41 km/h | 2,3 mm | Vrlo niska 2 |
| 30. srp | 13,3 °C | 61 % | 66 km/h | 1,8 mm | Vrlo niska 3 |
| 31. srp poslije | 15,3 °C | 57 % | 44 km/h | 1,7 mm | Vrlo niska 2 |
Počeo je s FWI-jem 3,8 i najnižom vlagom od 48 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,8 mm, 18. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,0 mm, 23. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,8 mm, 23. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 13,6 mm, 30. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,9 mm, 26. tra.
Bio je 10,2 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 16 dana (medijan: 2 dana).
Većih od njega bilo je samo 1 od 16 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 1 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,8 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 30. srp, a 31. srp palo je 1,7 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 16, s medijanom od 3,8 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
18. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 67 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 18: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 999 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Open Government Licence v3.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.