Preskoči na sadržaj
worldfires
DZ · Alžir ·

Požar Hasnaoua, kolovoz 2020 حسناوة · Hasnaoua, Medjana

Ugašen · zadnja detekcija 29. kol 2020. 13:27 UTC

Požar je počeo 29. kolovoza 2020. na području općine Hasnaoua, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 547 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 10. najveći u regiji Bordj Bou Arreidj od 2016. (od 13 sa stranicom). 45. u državi Alžir u 2020., od 236.

Opožarena površina
547ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
29. kol 2020. – 29. kol 2020.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
29. kol
2020
Toplinska žarišta
31
u jednom žarištu: 157 MW
Opasnost na početku
50
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
494MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 29. kol29. kol

Kako se razvijao, iz dana u dan

29. kol 2020. · 494 MW · 31

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
52km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,6 mm 31. kol.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 0,9 % površine koju ima Zagreb (5,5 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Hasnaoua حسناوة 19.485 stan. · 1,1 km od središta ovdje je počeo
    441 ha stigao 29. kol
    3,6 %
  2. Medjana مجانة 22.402 stan. · 7,9 km od središta
    107 ha stigao 29. kol
    0,5 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja80 %
  • Mješovite šume17 %
  • Poljoprivredna područja2,8 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 27 % površine (Alžir)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
29. kol 33,5 °C 16 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
30. kol poslije 26,7 °C 31 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 34
31. kol poslije 23,1 °C 38 % 43 km/h 2,6 mm Niska 10

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 49,5 i najnižom vlagom od 16 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 49.

FWI na početku 49,5
Najniža vlaga 16 %
Dani bez kiše 0
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Tassamert, srpanj 2020
850 ha 3 dana FWI 47,1 Najniža vlaga 15 % udaljen 17 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,5 mm, 13. srp.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
276 ha
medijan površine
14 %
prešli 1.000 ha
1,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 32 od 49)

Bio je 2,0 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 12 od 49 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 17 od 49 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,6 mmprva kiša
31. kol2 dana nakon kraja
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. kol, a 31. kol palo je 2,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 32 od 49, s medijanom od 1,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. kol 2020.
Poslije · 5. ruj 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. kolovoza 2020. je zrak uz požar dosegnuo 46 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,546 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1072 µg/m³
27. kol29. kol31. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 31Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Alžir

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Hasnaoua?
Copernicus ga datira između 29. kolovoza 2020. i 29. kolovoza 2020.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 547 hektara (5,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Hasnaoua (441 ha, 3,6 %); Medjana (107 ha, 0,5 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Hasnaoua i zaustavila se 1,1 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,5 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Alžir, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 49. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 276 ha; 14 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 12 od 49 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 17 od 49 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 14 · 1021.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 31 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.