Preskoči na sadržaj
worldfires
LB · Libanon ·

Požar Hasbaya, kolovoz 2026 Hasbaya

Ugašen · zadnja detekcija 5. kol 2026. 23:46 UTC

Požar je počeo 5. kolovoza 2026. na području općine Hasbaya, Libanon, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 274 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 7. najveći u regiji Nabatîyé od 2016. (od 39 sa stranicom). 4. u državi Libanon u 2026., od 18.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (16,3 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
274ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 1dan
5. kol 2026. – 5. kol 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
5. kol
2026
Toplinska žarišta
11
u jednom žarištu: 16 MW
Opasnost na početku
41
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
54MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. kol5. kol

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. kol 2026. · 54 MW · 11

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
41km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 14. kol.

Ovo je područje već gorjelo

62 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 169 ha 2024..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Hasbaya ovdje je počeo
    275 ha stigao 5. kol
    1,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja99 %
  • Mješovite šume0,7 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,13 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,13 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. kol 31,9 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
6. kol poslije 29,3 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
7. kol poslije 29,4 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 33
8. kol poslije 29,7 °C 43 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 30
9. kol poslije 30,9 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 32
10. kol poslije 31,1 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
11. kol poslije 31,4 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
12. kol poslije 29,9 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. kol poslije 29,6 °C 35 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. kol poslije 26,9 °C 49 % 45 km/h 1,0 mm Umjerena 20

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 40,9 i najnižom vlagom od 24 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 20.

FWI na početku 40,9
Najniža vlaga 24 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Golan, srpanj 2025
294 ha 2 dana FWI 38,7 Najniža vlaga 24 % udaljen 9 km, 2025.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

1 dan
medijan trajanja
314 ha
medijan površine
15 %
prešli 1.000 ha
1,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 2 od 20)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (274 ha prema medijanu od 314 ha) i trajao 1 dan (medijan: 1 dan).

Kod 18 od 20 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,0 mmprva kiša
14. kol9 dana nakon kraja
41km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 5. kol, a 14. kol palo je 1,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 2 od 20, s medijanom od 1,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. srp 2026.
Poslije · 12. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

4. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 25 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,525 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1037 µg/m³
Optička debljina0,39
3. kol5. kol7. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 11Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Libanon

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Hasbaya?
Službeni opseg navodi samo datum početka (5. kolovoza 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 5. kolovoza 2026. (1 dan od 5. kolovoza 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 274 hektara (2,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Hasbaya (275 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,9 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 41, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Libanon, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 20. Medijan trajanja bio je 1 dan, a medijan površine 314 ha; 15 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 18 od 20 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 11 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.