Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 29. kolovoza 2025.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 27. kolovoza 2025. na području općine Hanancha, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 133 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 24. najveći u regiji Souk Ahras od 2016. (od 33 sa stranicom). 24. u državi Alžir u 2025., od 35.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (16,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 27. kol 2025. do 28. kol 2025.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 16 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 27. kolovoza 2025.; žarišta tog dana: 7.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 0.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 36,7 °C i najniža vlažnost 15 % 27. kolovoza 2025.; udari vjetra 44 km/h 28. kolovoza 2025..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-08-27 | 7 | 89 | 36,7 | 21,2 | 15 | 9,8 | 30,2 | 0 | 42,6 | muy_alto | 1 |
| 2025-08-28 | 0 | 0 | 32,1 | 20,7 | 26 | 15,1 | 43,6 | 0,7 | 36,7 | alto | 1 |
| 2025-08-29 | 0 | 0 | 27,5 | 16,3 | 36 | 15,3 | 40 | 0,6 | 29,4 | alto | 0 |
| 2025-08-30 | 0 | 0 | 26,1 | 14,8 | 38 | 13,4 | 35,3 | 0 | 28,2 | alto | 0 |
| 2025-08-31 | 0 | 0 | 31,3 | 15 | 24 | 11,5 | 28,4 | 0 | 34,3 | alto | 0 |
| 2025-09-01 | 0 | 0 | 34,5 | 18,7 | 19 | 16,3 | 39,2 | 0,6 | 44,5 | muy_alto | 0 |
| 2025-09-02 | 0 | 0 | 24,4 | 15,9 | 48 | 14,2 | 36 | 0,1 | 28,6 | alto | 0 |
| 2025-09-03 | 0 | 0 | 28,2 | 14,4 | 32 | 13,3 | 32 | 0 | 30,1 | alto | 0 |
| 2025-09-04 | 0 | 0 | 31,7 | 14,2 | 27 | 11,7 | 33,1 | 0,4 | 33,4 | alto | 0 |
| 2025-09-05 | 0 | 0 | 29,7 | 17,2 | 37 | 11,6 | 32,8 | 0 | 32,2 | alto | 0 |
| 2025-09-06 | 0 | 0 | 30,9 | 18,3 | 31 | 14,7 | 42,1 | 2,6 | 16,8 | moderado | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
27. kol 2025. · 89 MW · 7
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,6 mm 6. ruj.
23 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 31 ha 2017., 2 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 31 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27. kol | 36,7 °C | 15 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 28. kol | 32,1 °C | 26 % | 44 km/h | 0,7 mm | Visoka 37 |
| 29. kol poslije | 27,5 °C | 36 % | 40 km/h | 0,6 mm | Visoka 29 |
| 30. kol poslije | 26,1 °C | 38 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 31. kol poslije | 31,3 °C | 24 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 1. ruj poslije | 34,5 °C | 19 % | 39 km/h | 0,6 mm | Vrlo visoka 44 |
| 2. ruj poslije | 24,4 °C | 48 % | 36 km/h | 0,1 mm | Visoka 29 |
| 3. ruj poslije | 28,2 °C | 32 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 4. ruj poslije | 31,7 °C | 27 % | 33 km/h | 0,4 mm | Visoka 33 |
| 5. ruj poslije | 29,7 °C | 37 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 6. ruj poslije | 30,9 °C | 31 % | 42 km/h | 2,6 mm | Umjerena 17 |
Počeo je s FWI-jem 42,6 i najnižom vlagom od 15 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 58.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,0 mm, 27. srp.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 14,2 mm, 22. kol.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,0 mm, 27. srp.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Ostao je ispod svojih blizanaca: 133 ha prema medijanu od 284 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 2 dana).
Kod 14 od 58 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 28. kol, a 6. ruj palo je 2,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 44 od 58, s medijanom od 1,6 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
28. kolovoza 2025. je zrak uz požar dosegnuo 20 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.