Preskoči na sadržaj
worldfires
ML · Mali ·

Požar Guiré, listopad 2022 Guiré

Ugašen · zadnja detekcija 29. lis 2022. 14:31 UTC

Požar je počeo 29. listopada 2022. na području Guiré, Mali, a sateliti su ga vidjeli kako gori 1 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.932 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 8. najveći u regiji Koulikouro od 2016. (od 78 sa stranicom). 6. u državi Mali u 2022., od 67.

Opožarena površina
3.932ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
1dan
29. lis 2022. – 29. lis 2022.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
29. lis
2022
Toplinska žarišta
94
u jednom žarištu: 59 MW
Opasnost na početku
50
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
2,1GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 29. lis29. lis

Kako se razvijao, iz dana u dan

29. lis 2022. · 2.101 MW · 94

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
36km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 26 dana.

Ovo je područje već gorjelo

14 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 280 ha 2016., 42 ha 2017., 314 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 533 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,1 % površine koju ima Zagreb (39 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Guiré ovdje je počeo
    3.953 ha stigao 29. lis
    0,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 73 % površine (Mali)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
29. lis 37,1 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
30. lis poslije 36,5 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
31. lis poslije 35,7 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
1. stu poslije 37,3 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
2. stu poslije 36,6 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
3. stu poslije 36,5 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
4. stu poslije 36,1 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
5. stu poslije 36,9 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
6. stu poslije 37,8 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
7. stu poslije 36,3 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 61
8. stu poslije 36,3 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 54

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 50,0 i najnižom vlagom od 11 %; prije toga: 26 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 25.

FWI na početku 50,0
Najniža vlaga 11 %
Dani bez kiše 26
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Dilly, studeni 2016
3.243 ha 7 dana FWI 50,6 Najniža vlaga 11 % udaljen 70 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

4 dana
medijan trajanja
2.294 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 25)

Bio je 1,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 4 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 25 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
36km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. lis, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 25 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. lis 2022.
Poslije · 5. stu 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 98 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 66: 4,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,598 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM10473 µg/m³
Optička debljina1,20
27. lis29. lis31. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 94Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mali

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Guiré?
GWIS (Copernicus) ga datira između 29. listopada 2022. i 29. listopada 2022.: 1 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.932 hektara (39,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Guiré (3.953 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,1 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mali (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 25. Medijan trajanja bio je 4 dana, a medijan površine 2.294 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 25 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 94 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.