Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
- Izvor
- GWIS (Copernicus)
- Datum
- 22. lis 2018. – 5. stu 2018.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 22. listopada 2018. na području Gidderbaha, Indija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 15 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.161 hektara, raspoređen na 3 općine.
To je 33. najveći u regiji Punjab od 2016. (od 33 sa stranicom). 10. u državi Indija u 2018., od 11.
Perimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 22. lis 2018. do 5. stu 2018.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 11.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 32,6 °C i najniža vlažnost 29 % 2. studenoga 2018.; udari vjetra 29 km/h 2. studenoga 2018..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 36 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2020).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-10-22 | 0 | 0 | 32,3 | 18 | 23 | 12,5 | 25,6 | 0 | 31,9 | alto | 1 |
| 2018-10-23 | 0 | 0 | 32 | 17,8 | 24 | 13,4 | 23 | 0 | 33,3 | alto | 1 |
| 2018-10-24 | 0 | 0 | 32,3 | 17,7 | 24 | 10,6 | 24,5 | 0 | 31,7 | alto | 1 |
| 2018-10-25 | 0 | 0 | 32 | 17,4 | 26 | 8,7 | 17,3 | 0 | 30 | alto | 1 |
| 2018-10-26 | 0 | 0 | 31,7 | 18,9 | 30 | 10,2 | 22,3 | 0 | 29,5 | alto | 1 |
| 2018-10-27 | 0 | 0 | 32,1 | 18,5 | 32 | 10 | 19,8 | 0 | 28,6 | alto | 1 |
| 2018-10-28 | 0 | 0 | 32 | 17,6 | 31 | 9,4 | 21,6 | 0 | 28,6 | alto | 1 |
| 2018-10-29 | 0 | 0 | 32 | 18 | 29 | 8,8 | 19,8 | 0 | 28,6 | alto | 1 |
| 2018-10-30 | 0 | 0 | 31,5 | 19,3 | 30 | 9 | 18,7 | 0 | 29,2 | alto | 1 |
| 2018-10-31 | 0 | 0 | 31,1 | 18,9 | 38 | 10,2 | 21,6 | 0 | 26,9 | alto | 1 |
| 2018-11-01 | 0 | 0 | 31 | 19,2 | 36 | 11,2 | 25,6 | 0 | 28 | alto | 1 |
| 2018-11-02 | 0 | 0 | 32,6 | 20,8 | 29 | 20 | 29,2 | 0 | 35,2 | alto | 1 |
| 2018-11-03 | 0 | 0 | 30,1 | 18,8 | 30 | 15,4 | 24,5 | 0 | 31,8 | alto | 1 |
| 2018-11-04 | 0 | 0 | 26,8 | 15,6 | 37 | 12,4 | 27,4 | 0 | 27,6 | alto | 1 |
| 2018-11-05 | 0 | 0 | 27,3 | 14,7 | 32 | 12,5 | 25,9 | 0 | 28 | alto | 1 |
| 2018-11-06 | 0 | 0 | 28,5 | 13,5 | 17 | 14,3 | 30,2 | 0 | 35,8 | alto | 0 |
| 2018-11-07 | 0 | 0 | 29,5 | 12,1 | 18 | 10,5 | 25,2 | 0 | 33,5 | alto | 0 |
| 2018-11-08 | 0 | 0 | 29,9 | 13,3 | 24 | 9,2 | 20,9 | 0 | 32,8 | alto | 0 |
| 2018-11-09 | 0 | 0 | 29,2 | 13,8 | 29 | 8,3 | 18,4 | 0 | 30,6 | alto | 0 |
| 2018-11-10 | 0 | 0 | 29,1 | 13,2 | 33 | 9 | 18,4 | 0 | 29,2 | alto | 0 |
| 2018-11-11 | 0 | 0 | 29,1 | 14,5 | 34 | 10,3 | 22,7 | 0 | 29,4 | alto | 0 |
| 2018-11-12 | 0 | 0 | 27,9 | 14,4 | 38 | 11 | 25,2 | 0 | 27,8 | alto | 0 |
| 2018-11-13 | 0 | 0 | 28,2 | 15,6 | 35 | 14,3 | 31,3 | 2,1 | 13,7 | moderado | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Za ovaj požar imamo GWIS perimetar, ali ga senzori VIIRS nisu zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali postoji raspodjela po općinama.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 11 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 13. stu.
66 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 3.319 ha 2016., 1.683 ha 2017.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.424 ha koji su već izgorjeli.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega bilo je oko 36 ha izgrađene površine i živjelo je oko 3.600 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22. lis | 32,3 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 23. lis | 32,0 °C | 24 % | 23 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 24. lis | 32,3 °C | 24 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 25. lis | 32,0 °C | 26 % | 17 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 26. lis | 31,7 °C | 30 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 27. lis | 32,1 °C | 32 % | 20 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 28. lis | 32,0 °C | 31 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 29. lis | 32,0 °C | 29 % | 20 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 30. lis | 31,5 °C | 30 % | 19 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 31. lis | 31,1 °C | 38 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 1. stu | 31,0 °C | 36 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 2. stu | 32,6 °C | 29 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 3. stu | 30,1 °C | 30 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 4. stu | 26,8 °C | 37 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 5. stu | 27,3 °C | 32 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 6. stu poslije | 28,5 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 7. stu poslije | 29,5 °C | 18 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 8. stu poslije | 29,9 °C | 24 % | 21 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 9. stu poslije | 29,2 °C | 29 % | 18 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 10. stu poslije | 29,1 °C | 33 % | 18 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 11. stu poslije | 29,1 °C | 34 % | 23 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 12. stu poslije | 27,9 °C | 38 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 13. stu poslije | 28,2 °C | 35 % | 31 km/h | 2,1 mm | Umjerena 14 |
Počeo je s FWI-jem 31,9 i najnižom vlagom od 23 %; prije toga: 11 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 12.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 30,1 mm, 15. stu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 23,7 mm, 15. stu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 12. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 5. stu, a 13. stu palo je 2,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.