Preskoči na sadržaj
worldfires
HU · Mađarska · –

Požar Galvics, ožujak 2022 Szendro, Galvics, Abod

Ugašen · zadnja detekcija 28. ožu 2022. 11:49 UTC

Požar je počeo 27. ožujka 2022. na području općine Galvics, Mađarska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 154 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 12. najveći u regiji Borsod-Abaúj-Zemplén od 2016. (od 15 sa stranicom). 19. u državi Mađarska u 2022., od 22.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (9,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
154ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
27. ožu 2022. – 28. ožu 2022.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
27. ožu
2022
Toplinska žarišta
21
u jednom žarištu: 9 MW
Opasnost na početku
22
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
52MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 27. ožu28. ožu
28. ožu 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

27. ožu 2022. · 39 MW · 7 28. ožu 2022. · 65 MW · 14
27. ožu 28. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

21°najviša
38km/h · najjači udar
5%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 10 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 30. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 108 ha stigao 27. ožu
    2,0 %
  2. Galvics ovdje je počeo
    28 ha stigao 27. ožu
    1,9 %
  3. 18 ha stigao 27. ožu
    0,6 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja52 %
  • Listopadne šume42 %
  • Mješovite šume5,3 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija0,7 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
27. ožu 16,4 °C 5 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 22
28. ožu 20,7 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 21
29. ožu poslije 21,3 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 23
30. ožu poslije 16,6 °C 38 % 26 km/h 1,0 mm Niska 7

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 21,7 i najnižom vlagom od 5 %; prije toga: 10 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2017. počeli po takvom vremenu: 2.

FWI na početku 21,7
Najniža vlaga 5 %
Dani bez kiše 10
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Pietroasa, travanj 2020
268 ha 3 dana FWI 13,6 Najniža vlaga 8 % udaljen 244 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,3 mm, 14. tra.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 2. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,0 mmprva kiša
30. ožu2 dana nakon kraja
38km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 28. ožu, a 30. ožu palo je 1,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2017.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 20. ožu 2022.
Poslije · 4. tra 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 21Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mađarska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Galvics?
Copernicus ga datira između 27. ožujka 2022. i 28. ožujka 2022.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 154 hektara (1,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Szendro (108 ha, 2,0 %); Galvics (28 ha, 1,9 %); Abod (18 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 20,7 °C, najniža vlaga od 5 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 22, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Mađarska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 21 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.