Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Férez, srpanj 2020 Férez, Hellín, Liétor

Ugašen · zadnja detekcija 31. srp 2020. 01:09 UTC

Požar je počeo 30. srpnja 2020. na području općine Férez, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 210 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 30. srpnja 2020. u 20:00, a ugašenim je proglašen 3. kolovoza 2020..

To je 9. najveći u regiji Albacete od 2016. (od 13 sa stranicom). 46. u državi Španjolska u 2020., od 89.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (2,7 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
210ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
30. srp 2020. – 31. srp 2020.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
30. srp
2020
Toplinska žarišta
2
u jednom žarištu: 3 MW
Opasnost na početku
49
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
4MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 30. srp31. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

31. srp 2020. · 4 MW · 2

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

41°najviša
43km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 10 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Férez 604 stan. · 14,8 km od središta ovdje je počeo
    201 ha stigao 31. srp
    1,6 %
  2. Hellín 30.836 stan. · 17,5 km od središta
    5 ha
    0,0 %
  3. Liétor 1.052 stan. · 14,4 km od središta
    4 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja73 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija13 %
  • Poljoprivredna područja6,2 %
  • Crnogorične šume4,8 %
  • Makija2,9 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 99 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 30. srpnja 2020. i opožario 179 ha (satelit je izmjerio 210 ha).

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
30. srp 38,1 °C 26 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
31. srp 41,0 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. kol poslije 41,2 °C 16 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
2. kol poslije 40,5 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
3. kol poslije 35,1 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
4. kol poslije 32,1 °C 44 % 35 km/h 0,2 mm Visoka 30
5. kol poslije 34,6 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 30
6. kol poslije 34,9 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
7. kol poslije 36,6 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
8. kol poslije 39,0 °C 16 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
9. kol poslije 38,8 °C 15 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
10. kol poslije 35,3 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 48,7 i najnižom vlagom od 26 %; prije toga: 10 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 32.

FWI na početku 48,7
Najniža vlaga 26 %
Dani bez kiše 10
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Benamaurel, kolovoz 2025
100 ha 1 dan FWI 46,9 Najniža vlaga 21 % udaljen 109 km, 2025.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
332 ha
medijan površine
25 %
prešli 1.000 ha
3,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 18 od 32)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 210 ha prema medijanu od 332 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 2 dana).

Kod 14 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
43km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 31. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 18 od 32, s medijanom od 3,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 23. srp 2020.
Poslije · 7. kol 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. kolovoza 2020. je zrak uz požar dosegnuo 25 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 20: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,525 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1043 µg/m³
28. srp30. srp1. kol3. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Férez?
Copernicus ga datira između 30. srpnja 2020. i 31. srpnja 2020.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 30. srpnja 2020. u 20:00, a ugašenim je proglašen 3. kolovoza 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 210 hektara (2,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Férez (201 ha, 1,6 %); Hellín (5 ha, 0,0 %); Liétor (4 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 14,4 km od središta područja Liétor, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,0 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 49, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 32. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 332 ha; 25 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 14 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 2 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 179 ha službeno prema 210 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.