Požar Fafe, 17. rujna 2024. Golães, Passos, Arões (São Romão)
Požar je počeo 17. rujna 2024. na području općine Golães, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 199 hektara, raspoređen na 4 općine. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 16. rujna 2024. u 22:10, a ugašenim je proglašen 17. rujna 2024..
To je 10. najveći u regiji Fafe od 2016. (od 19 sa stranicom). 54. u državi Portugal u 2024., od 69.
- Opožarena površina
- 199ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 1dan
- 17. ruj 2024. – 17. ruj 2024.
- Pogođene općine
- 4
- freguesija
- Počeo
- 17. ruj
- 2024
- Toplinska žarišta
- 24
- u jednom žarištu: 36 MW
- Opasnost na početku
- 46
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 237MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
17. ruj 2024. · 237 MW · 24
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 9 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,7 mm 20. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
23 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 37 ha 2016., 4 ha 2022., 5 ha 2023..
Što se dogodilo svakoj općini
-
83 ha stigao 17. ruj17 %
-
Passos vatra je stigla do središta50 ha stigao 17. ruj13 %
-
Arões (São Romão) 3.293 stan. · 0,9 km od središta47 ha stigao 17. ruj8,3 %
-
União das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Frio 4.159 stan. · 4,3 km od središta19 ha stigao 17. ruj1,5 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Šikare i prijelazna vegetacija67 %
- Mješovite šume26 %
- Poljoprivredna područja4,6 %
- Izgrađena područja1,0 %
- Ostala prirodna područja1,0 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 0,72 ha izgrađene površine i živjelo je oko 30 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Kompleks od 2 požara prema ICNF
Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 232 ha (satelit je izmjerio 199 ha).
ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Fafe Golães 16. rujna 2024. · 22:10 212 ha · ugašen 17. rujna 2024. · uzrok: namjerno
- 2 Guimarães Atães 17. rujna 2024. · 00:15 20 ha · ugašen 17. rujna 2024. · uzrok: namjerno
Ukupno prema ICNF: 232 ha, 117 % od 199 ha satelitskog obuhvata.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. ruj | 26,2 °C | 23 % | 54 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 18. ruj poslije | 25,2 °C | 31 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 19. ruj poslije | 22,5 °C | 53 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umjerena 20 |
| 20. ruj poslije | 19,9 °C | 68 % | 25 km/h | 4,7 mm | Vrlo niska 1 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus19. rujna 2024. je zrak uz požar dosegnuo 137 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 82: 5,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 24Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 2.682 haCelorico de Basto Codeçoso14. rujna 2024. · 6 dana · 19 km daleko
- 2.728 haCabeceiras de Basto Cavez14. rujna 2024. · 6 dana · 29 km daleko
- 6.845 haUnião das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monterujan 2024 · 3 dana · 34 km daleko
- 6.087 haVila Real Vila Marim3. kolovoza 2025. · 13 dana · 37 km daleko
- 2.869 haRibeira de Pena Alvãorujan 2016 · 7 dana · 38 km daleko
- 7.225 haPonte da Barca Entre Ambos-os-Rios, Ermida e Germilsrpanj 2025 · 11 dana · 39 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Fafe?
- Copernicus ga datira između 17. rujna 2024. i 17. rujna 2024.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 16. rujna 2024. u 22:10, a ugašenim je proglašen 17. rujna 2024..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 199 hektara (2,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Golães (83 ha, 17 %); Passos (50 ha, 13 %); Arões (São Romão) (47 ha, 8,3 %); União das Freguesias de Atães e Rendufe e Mesão Frio (19 ha, 1,5 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je dosegla središte područja Passos: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 26,2 °C, najniža vlaga od 23 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 24 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 232 ha službeno prema 199 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.