Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 2. ožujka 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 26. veljače 2019. na području općine Escot, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 191 hektara, raspoređen na 2 općine.
Ovaj zapis najvjerojatnije se odnosi na pastirsko paljenje (écobuage) u Pirenejima, a ne na šumski požar. Zimi se pale pašnjaci i šikare kako bi se obnovila ispaša, a ovaj požar nije u službenoj bazi šumskih požara Francuske (BDIFF). Zato nije uvršten u ljestvice požara.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 26. velj 2019. do 26. velj 2019.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 14.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 18,2 °C i najniža vlažnost 36 % 26. veljače 2019.; udari vjetra 28 km/h 26. veljače 2019..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-02-26 | 0 | 0 | 18,2 | 3,4 | 36 | 8,9 | 28,4 | 0 | 4,8 | muy_bajo | 1 |
| 2019-02-27 | 0 | 0 | 20,4 | 5,6 | 22 | 9,4 | 26,3 | 0 | 7,5 | bajo | 0 |
| 2019-02-28 | 0 | 0 | 11,8 | 3,8 | 60 | 10,5 | 32 | 0 | 4,8 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-01 | 0 | 0 | 11,2 | 2,1 | 64 | 7,6 | 28,4 | 0 | 3,3 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-02 | 0 | 0 | 11,5 | 2,2 | 61 | 13,3 | 47,2 | 0,8 | 2,2 | muy_bajo | 0 |
| 2019-03-03 | 0 | 0 | 18,6 | 3 | 30 | 15,1 | 64,1 | 0 | 6,5 | bajo | 0 |
| 2019-03-04 | 0 | 0 | 11,7 | 5,4 | 45 | 14,1 | 66,6 | 6,1 | 0,3 | muy_bajo | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Za ovaj požar imamo opseg koji je izmjerio Copernicus, ali senzori VIIRS nisu ga zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali ima raspodjele po općinama.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana. Nakon požara došla je kiša: 6,1 mm 4. ožu.
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 0 %
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26. velj | 18,2 °C | 36 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 5 |
| 27. velj poslije | 20,4 °C | 22 % | 26 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 28. velj poslije | 11,8 °C | 60 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 5 |
| 1. ožu poslije | 11,2 °C | 64 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 2. ožu poslije | 11,5 °C | 61 % | 47 km/h | 0,8 mm | Vrlo niska 2 |
| 3. ožu poslije | 18,6 °C | 30 % | 64 km/h | 0,0 mm | Niska 6 |
| 4. ožu poslije | 11,7 °C | 45 % | 67 km/h | 6,1 mm | Vrlo niska 0 |
Počeo je s FWI-jem 4,8 i najnižom vlagom od 36 %; prije toga: 14 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 31.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 6,9 mm, 28. velj.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 14,1 mm, 31. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,7 mm, 25. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,1 mm, 1. lis.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 28,2 mm, 22. velj.
Izgorio je površinu sličnu blizancima (191 ha prema medijanu od 163 ha) i trajao 1 dan (medijan: 3 dana).
Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 5,7 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 26. velj, a 4. ožu palo je 6,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 31 od 31, s medijanom od 5,7 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
27. veljače 2019. je zrak uz požar dosegnuo 23 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.