Požar Ejulve, srpanj 2026 Ejulve, Castellote, Molinos
Požar je počeo 21. srpnja 2026. na području općine Ejulve, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.631 hektara, raspoređen na 3 općine.
15. u državi Španjolska u 2026., od 196.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 2.631ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- ≈ 5dana
- 21. srp 2026. – 25. srp 2026.
- Pogođene općine
- 3
- općina
- Počeo
- 21. srp
- 2026
- Toplinska žarišta
- 79
- u jednom žarištu: 188 MW
- Opasnost na početku
- 38
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 464MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 30. srp.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
1.777 ha stigao 21. srp16 %
-
Castellote 665 stan. · 9,0 km od središta730 ha stigao 24. srp3,1 %
-
Molinos 232 stan. · 3,6 km od središta126 ha stigao 21. srp1,6 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Makija55 %
- Ostala prirodna područja18 %
- Šikare i prijelazna vegetacija14 %
- Poljoprivredna područja7,8 %
- Crnogorične šume4,8 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 17 %
- ZEPA Río Guadalope - Maestrazgo ES0000306
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Provjereno s medijima
Provjereno 30. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- incendio de Ejulve (Teruel) · incendio de La Solana (Ejulve)
- Navedena službena površina: 3.000 ha (satelit je izmjerio 2.631 ha)
Izvori
- Los incendios de Ejulve y La Cerollera quedan controlados tras arrasar más de 3.000 hectáreas — Aragón Digital, 29. srpnja 2026.
- Controlados los incendios de Ejulve y La Cerollera tras varios días de labores de extinción — La Comarca, 29. srpnja 2026.
- Los servicios de extinción de incendios controlan los incendios de Ejulve y La Cerollera (Teruel) — Última Hora (Europa Press), 29. srpnja 2026.
- Controlado el incendio de Ejulve con 3.100 hectáreas: los evacuados pueden regresar a sus casas este domingo — Hoy Aragón, 26. srpnja 2026.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21. srp | 32,0 °C | 20 % | 41 km/h | 0,1 mm | Visoka 38 |
| 22. srp | 32,6 °C | 19 % | 56 km/h | 0,5 mm | Visoka 35 |
| 23. srp | 35,8 °C | 7 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 24. srp | 34,7 °C | 10 % | 58 km/h | 0,3 mm | Ekstremna 60 |
| 25. srp | 26,8 °C | 15 % | 50 km/h | 0,5 mm | Ekstremna 51 |
| 26. srp poslije | 22,6 °C | 32 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 27. srp poslije | 27,4 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 28. srp poslije | 32,4 °C | 21 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 29. srp poslije | 35,7 °C | 13 % | 45 km/h | 0,6 mm | Vrlo visoka 48 |
| 30. srp poslije | 34,6 °C | 16 % | 44 km/h | 1,1 mm | Vrlo visoka 43 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus23. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 42 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 79Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Ejulve?
- Službeni opseg navodi samo datum početka (21. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 25. srpnja 2026. (5 dana od 21. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.631 hektara (26,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Ejulve (1.777 ha, 16 %); Castellote (730 ha, 3,1 %); Molinos (126 ha, 1,6 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Ejulve i zaustavila se 1,0 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 32,0 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 79 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.