Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Édéa I, 3. veljače 2023. Édéa I, Ngwei

Ugašen · zadnja detekcija 23. velj 2023. 12:54 UTC

Požar je počeo 3. veljače 2023. na području Édéa I, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.571 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je najveći požar u regiji Littoral od 2016. (od 24 sa stranicom). 19. u državi Kamerun u 2023., od 270.

Opožarena površina
4.571ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
3. velj 2023. – 23. velj 2023.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
3. velj
2023
Toplinska žarišta
203
u jednom žarištu: 90 MW
Opasnost na početku
7
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
126MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. velj23. velj
23. velj 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. velj 2023. · 103 MW · 7 4. velj 2023. · 7 MW · 4 5. velj 2023. · 13 MW · 1 7. velj 2023. · 39 MW · 5 8. velj 2023. · 10 MW · 1 10. velj 2023. · 48 MW · 4 11. velj 2023. · 240 MW · 21 12. velj 2023. · 39 MW · 8 13. velj 2023. · 22 MW · 4 14. velj 2023. · 59 MW · 8 15. velj 2023. · 81 MW · 8 16. velj 2023. · 15 MW · 8 17. velj 2023. · 427 MW · 34 18. velj 2023. · 1.137 MW · 75 19. velj 2023. · 4 MW · 4 20. velj 2023. · 18 MW · 8 21. velj 2023. · 1 MW · 1 23. velj 2023. · 14 MW · 2
3. velj 8. velj 13. velj 18. velj 21. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

35°najviša
38km/h · najjači udar
41%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,0 mm 24. velj.

Ovo je područje već gorjelo

60 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 464 ha 2016., 476 ha 2017., 1.327 ha 2020., 1.092 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.744 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 7,1 % površine koju ima Zagreb (46 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Édéa I ovdje je počeo
    4.195 ha stigao 3. velj
    4,1 %
  2. 468 ha stigao 11. velj
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. velj 34,7 °C 54 % 32 km/h 0,0 mm Niska 7
4. velj 32,8 °C 63 % 37 km/h 3,1 mm Vrlo niska 1
5. velj 32,7 °C 65 % 38 km/h 1,8 mm Vrlo niska 2
6. velj 31,7 °C 66 % 37 km/h 1,9 mm Vrlo niska 1
7. velj 30,6 °C 71 % 32 km/h 1,2 mm Vrlo niska 1
8. velj 32,5 °C 60 % 28 km/h 0,7 mm Vrlo niska 3
9. velj 32,5 °C 65 % 30 km/h 1,4 mm Vrlo niska 2
10. velj 33,5 °C 64 % 25 km/h 1,6 mm Vrlo niska 2
11. velj 33,3 °C 55 % 28 km/h 0,3 mm Niska 7
12. velj 34,2 °C 54 % 32 km/h 0,1 mm Niska 8
13. velj 32,8 °C 59 % 33 km/h 1,1 mm Niska 6
14. velj 32,6 °C 64 % 29 km/h 1,6 mm Vrlo niska 4
15. velj 33,4 °C 54 % 32 km/h 1,9 mm Vrlo niska 4
16. velj 32,4 °C 58 % 26 km/h 2,0 mm Vrlo niska 3
17. velj 33,0 °C 56 % 33 km/h 0,8 mm Niska 6
18. velj 35,2 °C 41 % 36 km/h 0,0 mm Umjerena 14
19. velj 33,4 °C 56 % 32 km/h 0,2 mm Umjerena 13
20. velj 33,0 °C 58 % 30 km/h 1,6 mm Niska 6
21. velj 33,5 °C 65 % 29 km/h 3,1 mm Vrlo niska 2
22. velj 33,7 °C 59 % 30 km/h 1,0 mm Vrlo niska 5
23. velj 33,1 °C 61 % 35 km/h 0,9 mm Niska 7
24. velj poslije 32,5 °C 66 % 34 km/h 2,0 mm Vrlo niska 3

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 6,8 i najnižom vlagom od 54 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 17.

FWI na početku 6,8
Najniža vlaga 54 %
Dani bez kiše 2
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Édéa I, veljača 2017
1.052 ha 11 dana FWI 8,6 Najniža vlaga 57 % udaljen 5 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,2 mm, 5. ožu.

Kako su završili

12 dana
medijan trajanja
1.322 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 17)

Bio je 3,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 21 dan (medijan: 12 dana).

Nijedan od 17 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,0 mmprva kiša
24. veljdan nakon kraja
38km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 23. velj, a 24. velj palo je 2,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 17, s medijanom od 2,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. sij 2023.
Poslije · 2. ožu 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

19. veljače 2023. je zrak uz požar dosegnuo 121 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 78: 5,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5121 µg/m³
Dana iznad smjernice17 dana
PM10174 µg/m³
Optička debljina1,98
8. velj12. velj16. velj20. velj24. velj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 203Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Édéa I?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 3. veljače 2023. do 23. veljače 2023. (21 dan). Perimetar ga datira od 10. veljače 2023. do 21. veljače 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.571 hektara (45,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Édéa I (4.195 ha, 4,1 %); Ngwei (468 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,2 °C, najniža vlaga od 41 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 14, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 17. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 1.322 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 17 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 21. veljače 2023. → 23. veljače 2023..
  2. Datum početka: 10. veljače 2023. → 3. veljače 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. veljače 2023. do 21. veljače 2023.. 203 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.