Preskoči na sadržaj
worldfires
CD · Demokratska Republika Kongo · –

Požar Dungu, 9. siječnja 2023. Dungu, Faradje

Ugašen · zadnja detekcija 29. sij 2023. 23:20 UTC

Požar je počeo 9. siječnja 2023. na području Dungu, Demokratska Republika Kongo, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 35.499 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 11. najveći u regiji Upper Uele od 2016. (od 90 sa stranicom). 4. u državi Demokratska Republika Kongo u 2023., od 76.

Opožarena površina
35.499ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
9. sij 2023. – 29. sij 2023.
Pogođene općine
2
teritorija
Počeo
9. sij
2023
Toplinska žarišta
1.902
u jednom žarištu: 243 MW
Opasnost na početku
36
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,6GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. sij29. sij
29. sij 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

9. sij 2023. · 64 MW · 16 10. sij 2023. · 198 MW · 23 11. sij 2023. · 8 MW · 5 12. sij 2023. · 84 MW · 11 13. sij 2023. · 9 MW · 6 14. sij 2023. · 942 MW · 77 15. sij 2023. · 1.060 MW · 136 16. sij 2023. · 11.412 MW · 348 17. sij 2023. · 5.526 MW · 501 18. sij 2023. · 4.670 MW · 395 19. sij 2023. · 658 MW · 89 20. sij 2023. · 751 MW · 35 21. sij 2023. · 521 MW · 44 22. sij 2023. · 325 MW · 26 24. sij 2023. · 358 MW · 15 27. sij 2023. · 753 MW · 85 28. sij 2023. · 313 MW · 31 29. sij 2023. · 1.771 MW · 59
9. sij 13. sij 16. sij 21. sij 28. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
41km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 26 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 1. velj.

Ovo je područje već gorjelo

100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 17.468 ha 2016., 27.459 ha 2017., 7.691 ha 2018., 24.126 ha 2019., 24.734 ha 2020., 21.305 ha 2021., 11.385 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 35.609 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 55 % površine koju ima Zagreb (355 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Dungu ovdje je počeo
    35.097 ha stigao 9. sij
    1,0 %
  2. 652 ha stigao 12. sij
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. sij 35,3 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
10. sij 32,5 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 35
11. sij 32,9 °C 18 % 32 km/h 0,1 mm Visoka 36
12. sij 32,1 °C 20 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. sij 30,6 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 34
14. sij 34,0 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
15. sij 34,3 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
16. sij 34,4 °C 16 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
17. sij 35,7 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. sij 35,5 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
19. sij 35,1 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
20. sij 35,3 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
21. sij 36,6 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
22. sij 33,3 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
23. sij 35,4 °C 17 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
24. sij 34,1 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
25. sij 34,2 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. sij 32,5 °C 31 % 30 km/h 0,1 mm Visoka 36
27. sij 36,1 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
28. sij 36,5 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
29. sij 33,4 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
30. sij poslije 34,4 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
31. sij poslije 35,6 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
1. velj poslije 32,6 °C 33 % 36 km/h 2,1 mm Umjerena 19

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 35,9 i najnižom vlagom od 18 %; prije toga: 26 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 35,9
Najniža vlaga 18 %
Dani bez kiše 26
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Dungu, siječanj 2016
6.953 ha 18 dana FWI 34,6 Najniža vlaga 18 % udaljen 70 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

17 dana
medijan trajanja
8.266 ha
medijan površine
38 %
prešli 10.000 ha
2,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 4 od 16)

Bio je 4,3 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 21 dan (medijan: 17 dana).

Većih od njega bilo je samo 3 od 16 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,1 mmprva kiša
1. velj3 dana nakon kraja
41km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. sij, a 1. velj palo je 2,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 4 od 16, s medijanom od 2,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. sij 2023.
Poslije · 5. velj 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

19. siječnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 188 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 87: 5,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5188 µg/m³
Dana iznad smjernice14 dana
PM10269 µg/m³
Optička debljina2,33
12. sij15. sij18. sij21. sij24. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 1.902Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Demokratska Republika Kongo

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Dungu?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 9. siječnja 2023. do 29. siječnja 2023. (21 dan). Perimetar ga datira od 14. siječnja 2023. do 22. siječnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 35.499 hektara (355,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Dungu (35.097 ha, 1,0 %); Faradje (652 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,6 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 45, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Demokratska Republika Kongo (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 17 dana, a medijan površine 8.266 ha; 38 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 3 od 16 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 12 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 22. siječnja 2023. → 29. siječnja 2023..
  2. Datum početka: 14. siječnja 2023. → 9. siječnja 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 14. siječnja 2023. do 22. siječnja 2023.. 1.902 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.