Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Derre, 1. rujna 2023. Derre

Ugašen · zadnja detekcija 20. ruj 2023. 21:57 UTC

Požar je počeo 1. rujna 2023. na području Derre, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.087 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 790. najveći u regiji Zambézia od 2016. (od 839 sa stranicom). 122. u državi Mozambik u 2023., od 128.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (17,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…
Opožarena površina
3.087ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
1. ruj 2023. – 20. ruj 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
1. ruj
2023
Toplinska žarišta
118
u jednom žarištu: 17 MW
Opasnost na početku
34
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
55MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. ruj20. ruj
20. ruj 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. ruj 2023. · 4 MW · 1 2. ruj 2023. · 12 MW · 2 5. ruj 2023. · 9 MW · 1 6. ruj 2023. · 28 MW · 5 7. ruj 2023. · 15 MW · 3 8. ruj 2023. · 25 MW · 6 10. ruj 2023. · 114 MW · 13 11. ruj 2023. · 325 MW · 50 12. ruj 2023. · 89 MW · 23 16. ruj 2023. · 77 MW · 10 17. ruj 2023. · 9 MW · 2 19. ruj 2023. · 5 MW · 1 20. ruj 2023. · 1 MW · 1
1. ruj 5. ruj 7. ruj 10. ruj 11. ruj 12. ruj 17. ruj 20. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
48km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana.

Ovo je područje već gorjelo

99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.564 ha 2016., 768 ha 2017., 1.659 ha 2018., 2.242 ha 2019., 180 ha 2020., 1.815 ha 2021., 2.551 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.049 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,8 % površine koju ima Zagreb (31 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Derre ovdje je počeo
    3.101 ha stigao 1. ruj
    0,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,1 ha
Stanovnici≈ 250

Unutar opsega bilo je oko 1,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 250 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
6. ruj 34,1 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. ruj 31,8 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 34
8. ruj 30,1 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 30
9. ruj 30,2 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 31
10. ruj 33,5 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
11. ruj 34,4 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 33
12. ruj 36,7 °C 22 % 48 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 45
13. ruj 28,8 °C 53 % 38 km/h 3,9 mm Niska 6
14. ruj 28,2 °C 48 % 29 km/h 2,8 mm Niska 6
15. ruj 31,7 °C 34 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 17
16. ruj 35,9 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 33
17. ruj 37,7 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. ruj 33,7 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
19. ruj 31,8 °C 33 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 33
20. ruj 34,4 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 32
21. ruj poslije 35,2 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
22. ruj poslije 34,6 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. ruj poslije 35,5 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 38
24. ruj poslije 36,2 °C 22 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 38

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. kol 2023.
Poslije · 27. ruj 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

13. rujna 2023. je zrak uz požar dosegnuo 74 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 31: 2,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,574 µg/m³
Dana iznad smjernice12 dana
PM10106 µg/m³
Optička debljina1,64
4567891011121314151617
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 118Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Derre?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. rujna 2023. do 20. rujna 2023. (20 dana). Perimetar ga datira od 6. rujna 2023. do 14. rujna 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.087 hektara (30,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Derre (3.101 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,7 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 45, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 14. rujna 2023. → 20. rujna 2023..
  2. Datum početka: 6. rujna 2023. → 1. rujna 2023..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. rujna 2023. do 14. rujna 2023.. 118 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.