Preskoči na sadržaj
worldfires
SL · Sijera Leone · –

Požar Dasse, 21. ožujka 2026. Dasse, Kamajei

Ugašen · zadnja detekcija 10. tra 2026. 14:30 UTC

Požar je počeo 21. ožujka 2026. na području Dasse, Sijera Leone, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.114 hektara, raspoređen na 2 općine.

26. u državi Sijera Leone u 2026., od 303.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
4.114ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
21. ožu 2026. – 10. tra 2026.
Pogođene općine
2
poglavarstava
Počeo
21. ožu
2026
Toplinska žarišta
126
u jednom žarištu: 92 MW
Opasnost na početku
13
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
199MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. ožu10. tra
10. tra 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. ožu 2026. · 21 MW · 1 24. ožu 2026. · 42 MW · 4 25. ožu 2026. · 30 MW · 1 27. ožu 2026. · 42 MW · 1 29. ožu 2026. · 14 MW · 3 30. ožu 2026. · 465 MW · 18 31. ožu 2026. · 318 MW · 11 1. tra 2026. · 69 MW · 3 2. tra 2026. · 44 MW · 4 3. tra 2026. · 211 MW · 24 4. tra 2026. · 321 MW · 8 5. tra 2026. · 335 MW · 12 6. tra 2026. · 50 MW · 6 9. tra 2026. · 21 MW · 2 10. tra 2026. · 995 MW · 28
21. ožu 27. ožu 31. ožu 3. tra 10. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
37km/h · najjači udar
38%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,5 mm 11. tra.

Ovo je područje već gorjelo

19 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 335 ha 2017., 27 ha 2019., 5 ha 2023., 401 ha 2024..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,4 % površine koju ima Zagreb (41 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Dasse ovdje je počeo
    4.130 ha stigao 21. ožu
    12 %
  2. 11 ha
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina8,6 ha
Stanovnici≈ 3.000

Unutar opsega bilo je oko 8,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 3.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. ožu 35,3 °C 45 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 13
22. ožu 35,5 °C 48 % 33 km/h 0,8 mm Niska 10
23. ožu 33,0 °C 50 % 34 km/h 0,3 mm Niska 11
24. ožu 33,8 °C 48 % 28 km/h 0,5 mm Umjerena 12
25. ožu 34,0 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 14
26. ožu 34,8 °C 41 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 16
27. ožu 33,4 °C 44 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 16
28. ožu 34,8 °C 41 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 18
29. ožu 36,1 °C 41 % 34 km/h 0,2 mm Umjerena 18
30. ožu 33,8 °C 46 % 29 km/h 0,3 mm Umjerena 19
31. ožu 33,9 °C 48 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 19
1. tra 35,4 °C 46 % 27 km/h 0,1 mm Umjerena 19
2. tra 35,3 °C 42 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 22
3. tra 34,9 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 22
4. tra 34,6 °C 45 % 23 km/h 0,0 mm Umjerena 20
5. tra 35,5 °C 38 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 24
6. tra 35,7 °C 42 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 24
7. tra 34,9 °C 45 % 32 km/h 0,1 mm Visoka 25
8. tra 36,1 °C 38 % 33 km/h 0,1 mm Visoka 25
9. tra 34,6 °C 53 % 35 km/h 1,0 mm Umjerena 14
10. tra 35,8 °C 46 % 28 km/h 1,0 mm Umjerena 16
11. tra poslije 33,5 °C 51 % 28 km/h 3,5 mm Niska 5

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. ožu 2026.
Poslije · 17. tra 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

8. travnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 76 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 42: 2,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,576 µg/m³
Dana iznad smjernice15 dana
PM10136 µg/m³
Optička debljina1,21
26. ožu30. ožu3. tra7. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 126Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Sijera Leone

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Dasse?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. ožujka 2026. do 10. travnja 2026. (21 dan). Perimetar ga datira od 28. ožujka 2026. do 7. travnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.114 hektara (41,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Dasse (4.130 ha, 12 %); Kamajei (11 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,1 °C, najniža vlaga od 38 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 25, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Sijera Leone (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 7. travnja 2026. → 10. travnja 2026..
  2. Datum početka: 28. ožujka 2026. → 21. ožujka 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 28. ožujka 2026. do 7. travnja 2026.. 126 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.