Preskoči na sadržaj
worldfires
US · Sjedinjene Američke Države · –

Požar Crowley, srpanj 2026 Malheur

Ugašen · zadnja detekcija 24. srp 2026. 22:01 UTC

Požar je počeo 23. srpnja 2026. na području Malheur, Sjedinjene Američke Države, a sateliti su ga vidjeli kako gori 2 dana. Agencije Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC) kartirale su službeni opožareni perimetar od 2.457 hektara, raspoređen na jedan okrug.

To je 149. najveći u regiji Oregon od 2016. (od 325 sa stranicom). 153. u državi Sjedinjene Američke Države u 2026., od 419.

Opožarena površina
2.457ha
službeni perimetar (MTBS / NIFC)
Trajanje
≈ 2dana
23. srp 2026. – 24. srp 2026.
Pogođeni okruzi
1
grofovija
Počeo
23. srp
2026
Toplinska žarišta
26
u jednom žarištu: 70 MW
Opasnost na početku
32
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
569MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 23. srp24. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

24. srp 2026. · 569 MW · 26

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
29km/h · najjači udar
2%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,8 % površine koju ima Zagreb (25 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakom okrugu

  1. Malheur ovdje je počeo
    2.463 ha stigao 24. srp
    0,1 %

Opožarena površina u svakom okrugu, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
23. srp 35,3 °C 19 % 29 km/h 1,0 mm Visoka 32
24. srp 36,8 °C 2 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. srp poslije 36,4 °C 4 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 66
26. srp poslije 33,4 °C 8 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
27. srp poslije 32,6 °C 9 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
28. srp poslije 33,7 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
29. srp poslije 33,6 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
30. srp poslije 34,3 °C 9 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
31. srp poslije 37,7 °C 7 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
1. kol poslije 35,8 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
2. kol poslije 29,3 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
3. kol poslije 26,0 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 31,9 i najnižom vlagom od 19 %; prije toga: 1 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 33.

FWI na početku 31,9
Najniža vlaga 19 %
Dani bez kiše 1
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Salmon, srpanj 2026
580 ha 6 dana FWI 31,6 Najniža vlaga 19 % udaljen 165 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,1 mm, 15. srp.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
953 ha
medijan površine
45 %
prešli 1.000 ha
3,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 20 od 33)

Bio je 2,6 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 8 od 33 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 33 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
29km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 24. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 20 od 33, s medijanom od 3,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 16. srp 2026.
Poslije · 31. srp 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

27. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 287 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 139: 9,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5287 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM10290 µg/m³
Optička debljina2,27
21. srp23. srp25. srp27. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 26Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Sjedinjene Američke Države

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Crowley?
Službeni opseg navodi samo datum početka (23. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 24. srpnja 2026. (2 dana od 23. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Službeni perimetar koji objavljuju agencije Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC) ima 2.457 hektara (24,6 km²). Druge bilance, poput dnevnih izvješća o požaru, mogu dati malo drukčije brojke.
Koji su okruzi gorjeli?
Požar je ušao samo u Malheur (2.463 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,8 °C, najniža vlaga od 2 % i udari vjetra od 29 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 32, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz službenog opožarenog perimetra agencija Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC, javno vlasništvo), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Sjedinjene Američke Države. Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 33. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 953 ha; 45 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 8 od 33 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 33 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: WFIGS NIFC-a (SAD), službeni.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 26 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar je službeni i u javnom vlasništvu. Za zaključene godine potječe iz MTBS-a (Monitoring Trends in Burn Severity), programa Geološkog zavoda SAD-a (USGS) i Šumarske službe (USDA Forest Service) koji ga kartira na snimkama Landsat i Sentinel-2. Za tekuću i prethodnu godinu potječe iz WFIGS-a pri National Interagency Fire Center (NIFC): to su perimetri incidenata koje ucrtavaju vatrogasne ekipe, zračne snage i snimke. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice okruga potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po okrugu WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.