Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Crișan, 5. ožujka 2023. Crișan

Ugašen · zadnja detekcija 6. ožu 2023. 11:18 UTC

Požar je počeo 5. ožujka 2023. na području općine Crișan, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 753 hektara, raspoređen na jednu općinu.

Ovaj zapis odnosi se na požar u tršćacima delte Dunava, a ne na šumski požar. U delti svake godine izgori na tisuće hektara trske, uglavnom od siječnja do travnja, a mnoga su paljenja namjerna. Zato nije uvršten u ljestvice požara.

Opožarena površina
753ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
5. ožu 2023. – 6. ožu 2023.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
5. ožu
2023
Toplinska žarišta
9
u jednom žarištu: 78 MW
Opasnost na početku
3
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
144MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. ožu6. ožu
6. ožu 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. ožu 2023. · 210 MW · 8 6. ožu 2023. · 78 MW · 1
5. ožu 6. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

10°najviša
27km/h · najjači udar
41%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,1 mm 11. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

55 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 345 ha 2019., 179 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 416 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,2 % površine koju ima Zagreb (7,5 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Crișan 1.092 stan. · 6,7 km od središta ovdje je počeo
    755 ha stigao 5. ožu
    2,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja91 %
  • Ostalo8,0 %
  • Poljoprivredna područja1,3 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. ožu 10,1 °C 41 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
6. ožu 9,8 °C 52 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
7. ožu poslije 15,4 °C 40 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo niska 5
8. ožu poslije 18,3 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Niska 6
9. ožu poslije 19,5 °C 32 % 43 km/h 0,2 mm Niska 9
10. ožu poslije 18,0 °C 37 % 31 km/h 0,1 mm Niska 8
11. ožu poslije 16,7 °C 67 % 45 km/h 4,1 mm Vrlo niska 1

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 3,0 i najnižom vlagom od 41 %; prije toga: 5 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2017. počeli po takvom vremenu: 19.

FWI na početku 3,0
Najniža vlaga 41 %
Dani bez kiše 5
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Crișan, ožujak 2019
346 ha 1 dan FWI 3,0 Najniža vlaga 41 % udaljen 22 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
195 ha
medijan površine
5 %
prešli 1.000 ha
1,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 19)

Bio je 3,9 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 1 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 4 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

4,1 mmprva kiša
11. ožu5 dana nakon kraja
27km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 6. ožu, a 11. ožu palo je 4,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 19, s medijanom od 1,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2017.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. velj 2023.
Poslije · 13. ožu 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. ožujka 2023. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,535 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM1046 µg/m³
Optička debljina0,42
3. ožu5. ožu7. ožu9. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 9Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Crișan?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. ožujka 2023. do 6. ožujka 2023. (2 dana). Perimetar ga datira od 6. ožujka 2023. do 6. ožujka 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 753 hektara (7,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Crișan (755 ha, 2,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Crișan i zaustavila se 6,7 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 10,1 °C, najniža vlaga od 41 % i udari vjetra od 27 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 3, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2017. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 195 ha; 5 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 1 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 4 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. ožujka 2023. do 6. ožujka 2023.. 9 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.