Požar Corfinio, kolovoz 2026 Corfinio, Roccacasale
Požar je počeo 11. kolovoza 2026. na području općine Corfinio, Italija, a sateliti su vatru bilježili 20 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 370 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 8. najveći u regiji L'Aquila od 2016. (od 20 sa stranicom). 51. u državi Italija u 2026., od 232.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 370ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- ≈ 20dana
- 11. kol 2026. – 30. kol 2026.
- Pogođene općine
- 2
- općina
- Počeo
- 11. kol
- 2026
- Toplinska žarišta
- 40
- u jednom žarištu: 89 MW
- Opasnost na početku
- 18
- Umjerena · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 141MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,3 mm 2. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
208 ha stigao 12. kol12 %
-
Roccacasale 597 stan. · 1,0 km od središta161 ha stigao 16. kol9,4 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja37 %
- Šikare i prijelazna vegetacija24 %
- Crnogorične šume23 %
- Mješovite šume14 %
- Listopadne šume2,7 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 82 %
- LIC Maiella IT7140203
- ZEPA Parco Nazionale della Maiella IT7140129
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11. kol | 31,1 °C | 41 % | 28 km/h | 0,6 mm | Umjerena 18 |
| 12. kol | 30,3 °C | 40 % | 32 km/h | 1,0 mm | Umjerena 16 |
| 13. kol | 28,7 °C | 46 % | 35 km/h | 0,9 mm | Umjerena 14 |
| 14. kol | 28,1 °C | 32 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 15. kol | 28,8 °C | 33 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 16. kol | 29,9 °C | 31 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 17. kol | 29,1 °C | 39 % | 26 km/h | 1,5 mm | Niska 11 |
| 18. kol | 26,0 °C | 51 % | 27 km/h | 0,1 mm | Umjerena 15 |
| 19. kol | 31,4 °C | 27 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 20. kol | 31,5 °C | 32 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 21. kol | 29,6 °C | 35 % | 49 km/h | 0,4 mm | Visoka 30 |
| 22. kol | 29,2 °C | 39 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 23. kol | 27,8 °C | 46 % | 28 km/h | 0,6 mm | Umjerena 21 |
| 24. kol | 28,5 °C | 41 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 25. kol | 28,1 °C | 34 % | 37 km/h | 0,5 mm | Visoka 25 |
| 26. kol | 29,2 °C | 39 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 27. kol | 32,7 °C | 35 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 28. kol | 35,2 °C | 23 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 29. kol | 31,0 °C | 25 % | 50 km/h | 0,3 mm | Vrlo visoka 42 |
| 30. kol | 28,0 °C | 48 % | 30 km/h | 0,3 mm | Visoka 25 |
| 31. kol poslije | 29,5 °C | 45 % | 24 km/h | 0,4 mm | Visoka 26 |
| 1. ruj poslije | 28,6 °C | 43 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 2. ruj poslije | 28,7 °C | 37 % | 28 km/h | 1,3 mm | Umjerena 17 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus13. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 19 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 40Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 356 haRoccacasale16. kolovoza 2026. · 16 dana · 1 km daleko
- 598 haRoccacasale20. kolovoza 2026. · 13 dana · 4 km daleko
- 432 haPratola Pelignasrpanj 2023 · 5 dana · 5 km daleko
- 2.039 haSulmonakolovoz 2017 · 13 dana · 8 km daleko
- 376 haRaianokolovoz 2017 · 5 dana · 10 km daleko
- 353 haPescinasrpanj 2025 · 2 dana · 19 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Corfinio?
- Službeni opseg navodi samo datum početka (11. kolovoza 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 30. kolovoza 2026. (20 dana od 11. kolovoza 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 370 hektara (3,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Corfinio (208 ha, 12 %); Roccacasale (161 ha, 9,4 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 1,0 km od središta područja Roccacasale, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 35,2 °C, najniža vlaga od 23 % i udari vjetra od 50 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 40 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.