Požar Choix, travanj 2024 Choix
Požar je počeo 28. travnja 2024. na području Choix, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 9 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.629 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 70. najveći u regiji Sinaloa od 2016. (od 82 sa stranicom). 262. u državi Meksiko u 2024., od 289.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 1.629ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 9dana
- 28. tra 2024. – 6. svi 2024.
- Pogođene općine
- 1
- općina
- Počeo
- 28. tra
- 2024
- Toplinska žarišta
- 93
- u jednom žarištu: 76 MW
- Opasnost na početku
- 39
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 89MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 27 dana.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Choix ovdje je počeo1.637 ha stigao 28. tra0,5 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 0,66 ha izgrađene površine i živjelo je oko 70 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema CONAFOR, ovaj je požar počeo 28. travnja 2024. i opožario 835 ha (satelit je izmjerio 1.629 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
- Choix POTRERO DE CANCIO/ LA CULEBRA 28. travnja 2024. 835 ha · ugašen 14. svibnja 2024. · uzrok: nepažnja
CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29. tra | 29,6 °C | 17 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 30. tra | 28,7 °C | 13 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 1. svi | 28,8 °C | 14 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 2. svi | 27,6 °C | 17 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 3. svi | 29,0 °C | 15 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 4. svi | 29,0 °C | 11 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 5. svi | 30,7 °C | 14 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 6. svi | 30,3 °C | 7 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 7. svi poslije | 28,6 °C | 12 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 8. svi poslije | 29,8 °C | 14 % | 51 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 9. svi poslije | 30,8 °C | 12 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 10. svi poslije | 32,9 °C | 12 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 11. svi poslije | 29,6 °C | 16 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 12. svi poslije | 28,8 °C | 15 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 13. svi poslije | 29,0 °C | 17 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 14. svi poslije | 29,8 °C | 11 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus29. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 19 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 93Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 4.728 haUrique28. svibnja 2022. · 19 dana · 7 km daleko
- 6.540 haUrique24. svibnja 2018. · 9 dana · 12 km daleko
- 2.496 haMorelossvibanj 2023 · 9 dana · 16 km daleko
- 2.769 haMorelos25. svibnja 2018. · 13 dana · 17 km daleko
- 4.376 haMorelos1. travnja 2025. · 8 dana · 36 km daleko
- 8.505 haGuazapares7. lipnja 2017. · 13 dana · 39 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Choix?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 28. travnja 2024. do 6. svibnja 2024. (9 dana). Perimetar ga datira od 29. travnja 2024. do 4. svibnja 2024..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.629 hektara (16,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Choix (1.637 ha, 0,5 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 29,6 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 4. svibnja 2024. → 6. svibnja 2024..
- Datum početka: 29. travnja 2024. → 28. travnja 2024..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 29. travnja 2024. do 4. svibnja 2024.. 93 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom CONAFOR: 835 ha službeno prema 1.629 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.