Požar Chilubi, 31. srpnja 2026. Chilubi
Požar je počeo 31. srpnja 2026. na području Chilubi, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 23 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.379 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 162. najveći u regiji Northern od 2016. (od 628 sa stranicom). 159. u državi Zambija u 2026., od 620.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 6.379ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 23dana
- 31. srp 2026. – 22. kol 2026.
- Pogođene općine
- 1
- okruga
- Počeo
- 31. srp
- 2026
- Toplinska žarišta
- 179
- u jednom žarištu: 51 MW
- Opasnost na početku
- 30
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 92MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
98 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.241 ha 2016., 2.433 ha 2017., 2.882 ha 2018., 2.193 ha 2019., 2.179 ha 2020., 4.074 ha 2021., 4.536 ha 2022., 2.775 ha 2023., 2.760 ha 2024., 2.156 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 6.221 ha koji su već izgorjeli.
- 2.718 ha Požar Chilubi, kolovoz 2023 ukupno 3.505 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.487 ha Požar Chilubi, rujan 2022 ukupno 9.512 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.829 ha Požar Chilubi, kolovoz 2018 ukupno 4.812 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 820 ha Požar Chilubi, kolovoz 2025 ukupno 3.971 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 55 ha Požar Chilubi, rujan 2023 ukupno 6.470 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 33 ha Požar Chilubi, kolovoz 2025 ukupno 3.162 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Chilubi ovdje je počeo6.417 ha stigao 31. srp1,2 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 7,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 900 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 31. srp | 26,7 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 1. kol | 24,7 °C | 28 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 2. kol | 24,7 °C | 32 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 3. kol | 24,5 °C | 39 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 4. kol | 25,2 °C | 39 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 5. kol | 25,8 °C | 40 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 6. kol | 26,5 °C | 41 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 7. kol | 27,2 °C | 43 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 8. kol | 27,4 °C | 41 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 9. kol | 27,6 °C | 38 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 10. kol | 29,6 °C | 29 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 11. kol | 29,9 °C | 28 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 12. kol | 29,5 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 13. kol | 26,4 °C | 41 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 14. kol | 24,5 °C | 41 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 15. kol | 24,9 °C | 37 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 16. kol | 25,2 °C | 33 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 17. kol | 26,1 °C | 30 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 18. kol | 26,8 °C | 26 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 19. kol | 26,7 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 20. kol | 26,8 °C | 31 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 21. kol | 27,2 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 22. kol | 28,6 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 23. kol poslije | 28,1 °C | 36 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 24. kol poslije | 29,2 °C | 33 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 25. kol poslije | 28,4 °C | 39 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 26. kol poslije | 29,5 °C | 37 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 27. kol poslije | 29,1 °C | 37 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 28. kol poslije | 28,0 °C | 37 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 29. kol poslije | 28,7 °C | 36 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 30. kol poslije | 29,4 °C | 30 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 31. kol poslije | 29,8 °C | 32 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 1. ruj poslije | 29,8 °C | 33 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus9. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 48 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 25: 1,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 179Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Chilubi?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 31. srpnja 2026. do 22. kolovoza 2026. (23 dana). Perimetar ga datira od 31. srpnja 2026. do 15. kolovoza 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.379 hektara (63,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Chilubi (6.417 ha, 1,2 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 29,9 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 37, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 15. kolovoza 2026. → 22. kolovoza 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 31. srpnja 2026. do 15. kolovoza 2026.. 179 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.