Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Chiengi, 6. kolovoza 2026. Chiengi, Kaputa

Ugašen · zadnja detekcija 25. kol 2026. 11:38 UTC

Požar je počeo 6. kolovoza 2026. na području Chiengi, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 10.083 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 130. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 83. u državi Zambija u 2026., od 620.

Usporedi s…
Opožarena površina
10.083ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
6. kol 2026. – 25. kol 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
6. kol
2026
Toplinska žarišta
207
u jednom žarištu: 51 MW
Opasnost na početku
24
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
97MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 6. kol25. kol
25. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

6. kol 2026. · 15 MW · 2 7. kol 2026. · 135 MW · 7 8. kol 2026. · 42 MW · 4 9. kol 2026. · 71 MW · 13 10. kol 2026. · 680 MW · 58 11. kol 2026. · 155 MW · 30 12. kol 2026. · 149 MW · 14 13. kol 2026. · 69 MW · 15 14. kol 2026. · 2 MW · 1 15. kol 2026. · 7 MW · 3 16. kol 2026. · 136 MW · 17 17. kol 2026. · 201 MW · 22 18. kol 2026. · 7 MW · 5 19. kol 2026. · 39 MW · 7 20. kol 2026. · 10 MW · 3 23. kol 2026. · 12 MW · 3 24. kol 2026. · 7 MW · 2 25. kol 2026. · 5 MW · 1
6. kol 9. kol 10. kol 12. kol 15. kol 18. kol 23. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

29°najviša
43km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

58 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.780 ha 2016., 7 ha 2017., 143 ha 2018., 998 ha 2019., 598 ha 2021., 1.370 ha 2023., 963 ha 2024., 3.582 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.887 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 16 % površine koju ima Zagreb (101 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Chiengi ovdje je počeo
    8.432 ha stigao 6. kol
    2,2 %
  2. 208 ha stigao 16. kol
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina8,1 ha
Stanovnici≈ 1.100

Unutar opsega bilo je oko 8,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.100 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
6. kol 26,2 °C 42 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 24
7. kol 26,9 °C 43 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 26
8. kol 27,4 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 27
9. kol 27,1 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 26
10. kol 29,1 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 28
11. kol 29,2 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 28
12. kol 28,7 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
13. kol 27,0 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. kol 25,4 °C 44 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 29
15. kol 25,0 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 28
16. kol 25,4 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
17. kol 26,2 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 26
18. kol 27,0 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 27
19. kol 26,8 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 30
20. kol 26,3 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
21. kol 26,7 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
22. kol 27,7 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 31
23. kol 27,8 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 31
24. kol 28,4 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
25. kol 28,3 °C 38 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
26. kol poslije 28,7 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 33
27. kol poslije 28,9 °C 35 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 35
28. kol poslije 27,5 °C 37 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 35
29. kol poslije 27,4 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
30. kol poslije 28,2 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 36
31. kol poslije 29,1 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. ruj poslije 29,3 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 36
2. ruj poslije 29,5 °C 32 % 39 km/h 0,1 mm Visoka 35
3. ruj poslije 29,8 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
4. ruj poslije 31,5 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 31

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 30. srp 2026.
Poslije · 1. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

21. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 121 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 76: 5,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5121 µg/m³
Dana iznad smjernice16 dana
PM10125 µg/m³
Optička debljina0,85
6789101112131415161718192021
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 207Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Chiengi?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 6. kolovoza 2026. do 25. kolovoza 2026. (20 dana). Perimetar ga datira od 8. kolovoza 2026. do 18. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 10.083 hektara (100,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Chiengi (8.432 ha, 2,2 %); Kaputa (208 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,2 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 36, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 18. kolovoza 2026. → 25. kolovoza 2026..
  2. Datum početka: 8. kolovoza 2026. → 6. kolovoza 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 8. kolovoza 2026. do 18. kolovoza 2026.. 207 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.