Preskoči na sadržaj
worldfires
DZ · Alžir ·

Požar Chefia, 20. srpnja 2026. الشافية · Chefia, Bouhadjar, Aïn Kerma

Ugašen · zadnja detekcija 20. srp 2026. 13:06 UTC

Požar je počeo 20. srpnja 2026. na području općine Chefia, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 763 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 26. najveći u regiji El Tarf od 2016. (od 121 sa stranicom). 67. u državi Alžir u 2026., od 197.

Opožarena površina
763ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 1dan
20. srp 2026. – 20. srp 2026.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
20. srp
2026
Toplinska žarišta
10
u jednom žarištu: 75 MW
Opasnost na početku
73
Vrlo ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
439MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 20. srp20. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

20. srp 2026. · 439 MW · 10

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

46°najviša
26km/h · najjači udar
6%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 12 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,3 mm 27. srp.

Ovo je područje već gorjelo

45 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 110 ha 2017., 252 ha 2020., 20 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 346 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,2 % površine koju ima Zagreb (7,6 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Chefia الشافية 8.195 stan. · 5,1 km od središta ovdje je počeo
    463 ha stigao 20. srp
    2,4 %
  2. Bouhadjar بوحجّار 20.215 stan. · 6,9 km od središta
    180 ha
    1,9 %
  3. Aïn Kerma عين الكرمة 14.377 stan. · 6,8 km od središta
    122 ha stigao 20. srp
    1,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume83 %
  • Ostala prirodna područja14 %
  • Listopadne šume2,9 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 40 % površine (Alžir)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
20. srp 46,2 °C 6 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 73
21. srp poslije 46,7 °C 6 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 72
22. srp poslije 44,3 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 72
23. srp poslije 43,3 °C 11 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 71
24. srp poslije 37,8 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
25. srp poslije 42,2 °C 13 % 25 km/h 0,1 mm Ekstremna 63
26. srp poslije 36,0 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
27. srp poslije 30,5 °C 37 % 40 km/h 2,3 mm Umjerena 21

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 72,6 i najnižom vlagom od 6 %; prije toga: 12 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.

FWI na početku 72,6
Najniža vlaga 6 %
Dani bez kiše 12
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Zaarouria, kolovoz 2021
417 ha 2 dana FWI 70,4 Najniža vlaga 5 % udaljen 48 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,7 mm, 16. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
754 ha
medijan površine
40 %
prešli 1.000 ha
1,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 4 od 15)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (763 ha prema medijanu od 754 ha) i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Kod 11 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,3 mmprva kiša
27. srp7 dana nakon kraja
26km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 20. srp, a 27. srp palo je 2,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 4 od 15, s medijanom od 1,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 13. srp 2026.
Poslije · 27. srp 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

23. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 151 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 79: 5,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5151 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM10196 µg/m³
Optička debljina1,12
18. srp20. srp22. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 10Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Alžir

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Chefia?
Službeni opseg navodi samo datum početka (20. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 20. srpnja 2026. (1 dan od 20. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 763 hektara (7,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Chefia (463 ha, 2,4 %); Bouhadjar (180 ha, 1,9 %); Aïn Kerma (122 ha, 1,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Chefia i zaustavila se 5,1 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 46,2 °C, najniža vlaga od 6 % i udari vjetra od 26 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 73, razred Vrlo ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Alžir, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 754 ha; 40 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 11 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 14 · 1021.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 10 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.